Poznaj bliżej Tczew

Poznaj bliżej Tczew

21 marca, 2021 0 przez Redakcja

Tczew to 60-tysięczne miasto należące do województwa pomorskiego. Moment założenia miasta datuje się na rok 1252, natomiast w roku 1260 Tczew otrzymał prawa miejskie. Dzięki swojemu korzystnemu położeniu na skrzyżowaniu kilku szlaków międzynarodowych miasto mogło się szybko rozwijać. Aby dowiedzieć się tego co aktualnie dzieje się w mieście warto śledzić portal tczewski24.pl na którym można poznać najświeższe wiadomości Tczew Z czego znany jest Tczew i jeśli planujemy go odwiedzić to na co tam zwrócić uwagę?

​Muzeum Wisły w Tczewie

Ciekawym miejscem na początek zwiedzania Tczewa jest tutejsze muzeum, które stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Sam budynek muzeum to przykład XIX wiecznej architektury związanej z budową ówczesnych fabryk. Natomiast we wnętrzu muzeum można podziwiać eksponaty podzielone na wystawy stałe i czasowe. Wśród wystaw stałych warto zwrócić uwagę na główną ekspozycję związaną z historią Wisły, jej dorzeczy, ewolucji osadnictwa na jej brzegach i praw rzecznych. Na obszarze muzeum można zaznajomić się z tym jak funkcjonował spław wiślany w okresie złotego wieku, czyli okresu od XVI do XVIII wieku.

​Miejska wieża ciśnień w Tczewie

Wieża ciśnień, która znajduje się w Tczewie został zaprojektowana w roku 1905 i stanowi istotną wizytówkę tego miasta. Góruje nad okolicą dzięki wysokości przekraczającej 40 metrów, a na samej górze budowli można zaobserwować stalowy zbiornik. Funkcją wieży ciśnień było przez lata dostarczanie wody mieszkańcom miasta, a obecnie stanowi ciekawostkę, która na stałe wpisała się wygląd miasta.

​Dawna zabytkowa parowozownia „Okrąglak”

Pod koniec XIX wieku powstawały na stajach węzłowych charakterystyczne budowle parowozowni, które dość często nazywane są „okrąglakami”. W kilku miejscach w Polsce powstało kilka tego typu budowli, w tym jedna właśnie w Tczewie. Parowozownia pełniła swoją funkcję do połowy XX wieku, a obecnie znajduje się tam magazyn. Miejsce warto zobaczyć ze względu na swój charakterystyczny wygląd i możliwość zaznajomienia się z historią związaną z obsługą ówczesnych długich parowozów użytkowanych na kolei.

​Wiatrak holenderski w Tczewie

Na ulicy Wojska Polskiego znajduje się widoczny już z daleka charakterystyczny wiatrak holenderski z XIX wieku. Jest on wyjątkowy i unikatowy z jednego względu – posiada aż pięć ramion, gdy ówczesne wiatraki holenderskie były napędzane jedynie przez dwa lub cztery ramiona. Wiatrak został zrekonstruowany w 1950 roku, a obecnie stanowi własność prywatną, więc można go podziwiać jedynie z zewnątrz.