Poznaj bliżej Tczew
21 marca, 2021Tczew to 60-tysięczne miasto należące do województwa pomorskiego. Moment założenia miasta datuje się na rok 1252, natomiast w roku 1260 Tczew otrzymał prawa miejskie. Dzięki swojemu korzystnemu położeniu na skrzyżowaniu kilku szlaków międzynarodowych miasto mogło się szybko rozwijać. Aby dowiedzieć się tego co aktualnie dzieje się w mieście warto śledzić portal tczewski24.pl na którym można poznać najświeższe wiadomości Tczew Z czego znany jest Tczew i jeśli planujemy go odwiedzić to na co tam zwrócić uwagę?
Muzeum Wisły w Tczewie
Ciekawym miejscem na początek zwiedzania Tczewa jest tutejsze muzeum, które stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Sam budynek muzeum to przykład XIX wiecznej architektury związanej z budową ówczesnych fabryk. Natomiast we wnętrzu muzeum można podziwiać eksponaty podzielone na wystawy stałe i czasowe. Wśród wystaw stałych warto zwrócić uwagę na główną ekspozycję związaną z historią Wisły, jej dorzeczy, ewolucji osadnictwa na jej brzegach i praw rzecznych. Na obszarze muzeum można zaznajomić się z tym jak funkcjonował spław wiślany w okresie złotego wieku, czyli okresu od XVI do XVIII wieku.
Miejska wieża ciśnień w Tczewie
Wieża ciśnień, która znajduje się w Tczewie został zaprojektowana w roku 1905 i stanowi istotną wizytówkę tego miasta. Góruje nad okolicą dzięki wysokości przekraczającej 40 metrów, a na samej górze budowli można zaobserwować stalowy zbiornik. Funkcją wieży ciśnień było przez lata dostarczanie wody mieszkańcom miasta, a obecnie stanowi ciekawostkę, która na stałe wpisała się wygląd miasta.
Dawna zabytkowa parowozownia „Okrąglak”
Pod koniec XIX wieku powstawały na stajach węzłowych charakterystyczne budowle parowozowni, które dość często nazywane są „okrąglakami”. W kilku miejscach w Polsce powstało kilka tego typu budowli, w tym jedna właśnie w Tczewie. Parowozownia pełniła swoją funkcję do połowy XX wieku, a obecnie znajduje się tam magazyn. Miejsce warto zobaczyć ze względu na swój charakterystyczny wygląd i możliwość zaznajomienia się z historią związaną z obsługą ówczesnych długich parowozów użytkowanych na kolei.
Wiatrak holenderski w Tczewie
Na ulicy Wojska Polskiego znajduje się widoczny już z daleka charakterystyczny wiatrak holenderski z XIX wieku. Jest on wyjątkowy i unikatowy z jednego względu – posiada aż pięć ramion, gdy ówczesne wiatraki holenderskie były napędzane jedynie przez dwa lub cztery ramiona. Wiatrak został zrekonstruowany w 1950 roku, a obecnie stanowi własność prywatną, więc można go podziwiać jedynie z zewnątrz.