Kredyt hipoteczny na czym polega?

Kredyt hipoteczny na czym polega?

5 października, 2019 0 przez Redakcja

Na rynku dostępna jest cała masa kredytów, bywa więc, że ciężko się w tym wszystkim połapać. Niemal każdy w swoim życiu zaciągnie chociaż jeden kredyt gotówkowy https://zwolen.habzafinanse.com.pl/ i jego zasady na ogół są dla wszystkich jasne. Nieco inaczej wygląda sytuacja z kredytem hipotecznym. Wciąż niekiedy stanowi on pewną zagadkę, a przecież obecnie dla wielu może być jedną możliwością pozwalającą na zakup własnego mieszkania lub budowę domu. Wobec tego na czym polega kredyt hipoteczny i jak go dostać?

Co to kredyt hipoteczny?

Udziela się go na budowę lub kupno nieruchomości. Jego specyfiką jest to, że zabezpieczeniem kredytu jest właśnie dana nieruchomość. Wobec tego w wypadku przedłużających się problemów ze spłatą zobowiązania, bank może ją przejąć. Tego typu kredyty zazwyczaj udzielane są na wielkie kwoty, a ich termin spłaty jest bardzo odległy i może wynosić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Nie każdy też może mieć nadzieję na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi na wniosek o pożyczkę. Podstawą jest wysoka zdolność kredytowa oraz dobra historia kredytowa. Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do spłaty w wyznaczonym terminie całego zadłużenia wraz z odsetkami i wszelkimi opłatami dodatkowymi. Co to oznacza w praktyce? Bank sprawdzi, ile zarabia dana osoba i jakie są jej stałe wydatki, aby obliczyć, czy w ogóle będzie ona w stanie regularnie spłacać kredyt. Jeśli zaś chodzi o historię kredytową, odnosi się ona do obecnych i poprzednich zobowiązań i tego, czy były spłacane w terminie. Dodatkowo obecnie koniecznością jest posiadanie przy kredycie hipotecznym również wkładu własnego. Aktualne minimum to 20% wartości kredytu, chociaż od czasu do czasu można trafić także na oferty deklarujące konieczność jedynie 10% wkładu własnego. Zazwyczaj wiąże się to jednak ze znacznie wyższym całkowitym kosztem kredytu.

Na co należy uważać przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na takie czynniki jak wysokość oprocentowania, a także ilość i wysokość rat. Na tym jednak nie kończą się zazwyczaj koszty związane z kredytem. Występują także liczne koszta dodatkowe, na przykład prowizje za udzielenie kredytu. Dlatego też warto dokładnie przeanalizować każdą ofertę i jeszcze raz przeczytać umowę przed jej podpisaniem, aby być pewnym, że jej zapisy zgadzają się z wcześniejszymi ustaleniami. Jako, że kredyt hipoteczny jest olbrzymim zobowiązaniem warto skorzystać z usług doradcy kredytowego Zwoleń Habza Finanse. W ten sposób będziemy pewni, że wybraliśmy najlepszą dostępną ofertę.

Zdecydowanie warto znać zasady działania kredytu hipotecznego, nawet jeśli póki co nie planujemy zakupu nieruchomości w ten sposób.