Pożyczka gotówkowa

Pożyczka gotówkowa

21 października, 2019 0 przez Redakcja

Każdemu może zdarzyć się “dziura” w domowym budżecie. Czasem nieprzewidziane wydatki, koszty koniecznej naprawy czy leczenia zastają nas w najmniej oczekiwanym momencie. Na pomoc przychodzi nam pożyczka gotówkowa. Korzystamy z niej coraz częściej i coraz chętniej. Nie ma w tym nic złego. Ważne jednak, aby decyzja o pożyczce była dobrze przemyślana i przekalkulowana. Musisz znać wszystkie koszty pożyczki i wybrać wariant, w którym dopłacisz najmniej. Pamiętaj, że nigdy nie oddajesz tyle, ile pożyczasz – zawsze oddajesz więcej.

Co to jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to jeden z kredytów konsumpcyjnych, udzielanych przez banki klientom indywidualnym na dowolny cel. Niestety, dość drogi. Po podpisaniu umowy określona kwota pojawia się na twoim koncie. Spłacasz ją zgodnie z harmonogramem, w zależności od umowy, w czasie od 3 miesięcy do nawet 10 lat. Od długości okresu kredytowania zależy wysokość oprocentowania i inne koszty. Natomiast kwota, jaką bank ci przyzna zależy od twojej zdolności kredytowej – przede wszystkim od wykazanych dochodów.

Ile kosztuje pożyczka gotówkowa?

Kredyty gotówkowe zwykle oprocentowane są między 4 a 8 proc. Maksymalne oprocentowanie wynosi 10 proc. Niestety, nie są to wszystkie koszty. Dodatkowo bank pobiera prowizję, często też dochodzi ubezpieczenie kredytu. Wczytuj się dokładnie w umowę, bo prowizja 0% może oznaczać, że oprocentowanie jest dużo wyższe i odwrotnie. Najważniejsza informacja to RRSO, czyli rzeczywista stopa oprocentowania. To ona informuje najpełniej, ile będziesz musiał dopłacić do pożyczonej kwoty. Istnieje również tzw. ustawa antylichwiarska dotycząca kredytów konsumenckich, która określa maksymalne wysokości opłat okołopożyczkowych. Nie może być tak, że pożyczasz z banku np. 4 tys. złotych, a musisz oddać 10 tys. złotych.

Jakich formalności się spodziewać?

W placówce banku lub on-line wypełniasz wniosek kredytowy i załączasz wymagane dokumenty (przede wszystkim zaświadczenie o zarobkach). Potem czekasz na decyzję. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wydają je coraz szybciej, nawet w ciągu 24-48 godzin.

Zanim wystąpisz o pożyczkę gotówkową skorzystaj z porównywarki kredytów gotówkowych. Sprawdź też czy twój bank nie ma specjalnej, bardziej korzystnej oferty dla swoich stałych klientów. Pamiętaj, aby podjąć decyzję o pożyczce gotówkowej po dokładnym przeanalizowaniu swoich możliwości finansowych. Bądź rozsądny, a na pewno spłata odbędzie się bez żadnych problemów. Jeśli jednak pojawią się problemy ze spłatą powinieneś znać taki produkt jak konsolidacja chwilówek, która skutecznie pomaga walczyć z nadmiernym zadłużeniem.