Inteligentne domy – na takie stawiają Polacy
27 listopada, 2019Inteligentna sztuka budownictwa to innowacja, która cieszy się ogromnym powodzeniem niemalże na całym świecie. W europejskich krajach wysoce cywilizowanych jest to już praktycznie standard. W przypadku inteligentnych domów nie można mówić o chwilowym trendzie, ale raczej o zmianie kierunku budowania nieruchomości, zgodnie z nowoczesnymi rozwiązaniami. Te mają wpływać nie tylko na standard codziennego mieszkania, ale również minimalizację kosztów, jakie wiążą się z eksploatacją domów.
Inteligentny dom = tanie życie
Chociaż sama inwestycja w inteligentny dom może być początkowo większa, niż w nieruchomość budowaną w sposób tradycyjny, to jego nabywcy mogą cieszyć się oszczędnościami finansowymi już w pierwszym roku korzystania z takiego lokum. Niższe koszty generowane są przede wszystkim z tytułu opłat za energię elektryczną, prąd i ogrzewanie. Coraz częściej buduje się takie domy w Łomiankach i innych podwarszawskich miejscowościach, a nabywają je świadomi inwestorzy, którzy chcą cieszyć się prestiżem, luksusem, optymalną wygodą i tanim mieszkaniem.
Tanie życie w inteligentnym domu to przede wszystkim zasługa dobrego ocieplenia budynku. Dzięki innowacyjnej technologii i wykorzystaniu najlepszej jakości materiałów ociepleniowych, ciepło generowane wewnątrz budynku nie ucieka na zewnątrz, a zimne powietrze z zewnątrz nie wnika do wnętrza domu. Co więcej, w takiej nieruchomości można cieszyć się też kojących chłodem latem, bo przecież gorące powietrze nie dostaje się do środka – oszczędzamy więc na klimatyzacji czy włączanych masowo wiatrakach zasilanych energią elektryczną.
Jakie są jeszcze standardy nowoczesnych domów? To solary ogrzewające wodę i generujące prąd. To także sprawnie rozprowadzona elektryka, dzięki której światło generowane jest przy wykorzystaniu żarówek energooszczędnych.
W inteligentnych domach wszystko jest automatyczne – piekarnik włącza się na życzenie właściciela, nawet jeśli nie ma go w domu, a wszystko to za sprawą aplikacji w smartfonie. Na podobnych zasadach działają inne sprzęty AG i RTV oraz włączniki światła i systemy alarmowe. Oświetlenie przy podjeździe włączy się dopiero po zmroku, a w poszczególnych pomieszczeniach włączy się automatycznie tylko na jakiś czas – dla bezpieczeństwa podczas nieobecności mieszkańców, by dać wrażenie w pełni użytkowanej nieruchomości.
Inteligentny dom jest monitorowany, są w nim zainstalowane czujniki dymu, gazu, zalania i temperatury. Wszystko to wpływa na wygodę, komfort, ale i bezpieczeństwo codziennego mieszkania. Nie ma też wątpliwości, że znacznie obniża koszty eksploatacyjne – w skali roku to nawet 30%.