Kurs na wózki widłowe Warszawa – jak wygląda egzamin? 

Kurs na wózki widłowe Warszawa – jak wygląda egzamin? 

12 marca, 2022 0 przez Redakcja

Żeby zostać operatorem wózka widłowego, trzeba posiadać specjalne uprawnienia. Jak je zdobyć? Przede wszystkim musimy podejść do kursu na wózki widłowe. Jednak to dopiero połowa drogi. Kolejnym etapem jest zdanie egzaminu. Pozytywny wynik przekłada się na zdobycie uprawnień. Te z kolei są ostatnio bardzo atrakcyjne dla pracodawców. Operatorzy wózków widłowych są intensywnie poszukiwani. Jeśli więc chcesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, i to z lepszymi zarobkami, to warto się na taki kurs zdecydować. Jak wygląda kurs na wózki widłowe Warszawa? Zobacz, jak przygotować się do egzaminu.

Kurs na wózki widłowe Warszawa – jak wygląda? 

Kurs na wózki widłowe Warszawa składa się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. W tej pierwszej nauczysz się, jak obsługiwać wózek oraz płynnej i bezpiecznej jazdy. Z kolei etap teoretyczny zapoznaje uczestników kursu z wiedzą ogólną na temat urządzenia. Jak funkcjonuje mechanizm działania oraz, jak prawidłowo dbać o konserwacje sprzętu. Kto może przystąpić do kursu na wózki widłowe? 

Żeby przystąpić do kursu na wózki widłowe, musimy przede wszystkim mieć ukończony 18 rok życia. Po drugie niezbędne jest posiadanie wykształcenia na poziomie co najmniej podstawowym. Oprócz tego musimy zdobyć zaświadczenie od lekarza, że nie posiadamy żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Co może nam przeszkodzić w uzyskaniu uprawnień na wózki widłowe? Na liście znajduje się epilepsja, nadciśnienie, duże problemy ze wzrokiem oraz choroby o podłożu psychicznym. W każdym innym przypadku nie powinniśmy mieć problemu z wzięciem udziału w kursie na obsługę wózka widłowego. 

Jak wygląda egzamin na wózki widłowe? 

Żeby zostać operatorem wózka widłowego, nie wystarczy tylko ukończyć kurs. Musimy jeszcze zdać egzamin z pozytywnym wynikiem. Kurs jest natomiast częścią przygotowawczą. Egzamin, podobnie jak szkolenie, jest podzielony na dwie części – praktyczną i teoretyczną. W części teoretycznej będziemy musieli odpowiedzieć na pięć pytań z wiedzy ogólnej oraz specjalistycznej. Natomiast w części praktycznej, do naszych zadań będzie należeć poprawne wykonanie poleceń wydawanych przez egzaminatora. Na tym etapie musimy udowodnić, że umiemy płynnie i bezpiecznie kierować wózkiem widłowym. 

Zdany egzamin przekłada się na otrzymanie uprawnień do wykonywania zawodu operatora wózków widłowych. Pamiętaj jednak, że są one czasowe. Uprawnienia wydawane są na 5 lub 10 lat i po tym czasie musimy wnioskować o ich przedłużenie.