Psychologia w biznesie – odpowiednie nastawienie w prowadzeniu biznesu

Psychologia w biznesie – odpowiednie nastawienie w prowadzeniu biznesu

28 lutego, 2022 0 przez Redakcja

Psychologia w biznesie – jak ważne jest odpowiednie nastawienie w prowadzeniu biznesu.

Jeszcze do niedawna mało kto w naszym kraju decydował się na otworzenie własnego przedsiębiorstwa. Ludzie zdecydowanie bardziej cenili sobie spokój oraz pewną stałą pracę, aniżeli chęć zwiększenia swoich zarobków. Jednak w ostatnim czasie sporo się zmieniło, a prowadzenie własnego biznesu jest jednym z największych marzeń dużej ilości ludzi. W dzisiejszych czasach znacząco zwiększył się komfort życia większości ludzi na świecie, a przez to ludzie chętnie próbują swoich sił w przedsiębiorczości. Jest to szansa nie tylko na zwiększenie naszych zarobków ale także szansa na zmianę swoje trybu życia. Podstawową rzeczą nad którą powinniśmy zadbać chcąc wkroczyć w świat przedsiębiorczości jest nasze odpowiednie nastawienie i jasność umysłu. To właśnie na nich skupimy się w poniższym artykule.

Dlaczego odpowiednie nastawienie jest ważne w prowadzeniu biznesu?

Przedsiębiorczość jest bardzo skomplikowaną gałęzią naszego rozwoju osobistego i oczywistym jest, że składa się na nią mnóstwo bardzo istotnych czynników. Jednym z takich czynników jest odpowiedni stan naszego umysłu czyli inaczej mówiąc nasze nastawienie w stosunku do wykonywanej pracy. Ciężko zliczyć jak wiele świetnie zapowiadających się biznesów upadło, właśnie przez zaniedbanie zdrowia psychicznego ich właścicieli. Jeśli chcemy sprawnie rozwijać naszą działalność to musimy zadbać o to, abyśmy posiadali wystarczająco dużo wiary w powodzenie naszego projektu. Na naszej drodze na pewno pojawiać się będzie mnóstwo przeciwności oraz problemów, które nie raz będą próbowały podburzyć nasze skupienie oraz zaangażowanie. Problemy mogą również tworzyć się za sprawą innych ludzi, którzy za wszelką cenę będą próbować zaprzepaścić nasz plan. Prowadzenie biznesu to mnóstwo ciężkiej pracy, samozaparcia oraz wytrwałości. Z pewnością bardzo ważne jest abyśmy stale o te czynniki w sobie dbali i żebyśmy nigdy nie zapomnieli o celu do którego zmierzamy. Oczywiście dobre nastawienie samo w sobie nie jest receptą na sukces w przedsiębiorczości, jednak w połączeniu z dobrze dopracowanym biznesplanem jest potężnym narzędziem. Wiele osób jest na tyle wytrwałych by samemu dbać o wyżej wymienione rzeczy, jeśli jednak czujemy, że mimo usilnych starań z naszej strony, wiara i dobre nastawienie zaczyna od nas odchodzić, nie powinniśmy wstydzić się poprosić o pomoc specjalistę. W obecnych czasach istnieje wielu specjalistów, nawet nastawionych typowo pod pomoc w biznesie i nie powinniśmy unikać skorzystania z ich usług.

Jak nie stracić wiary w powodzenie projektu?

Ludzki umysł jest bardzo skomplikowanym organem i nieraz zrozumienie w czym dokładnie tkwi problem jest niezwykle trudne. Jak może się okazać, niezaleczony problem może ciągnąć się za nami całe życie, skutecznie blokując nam wiele rzeczy o których marzymy. W biznesie bardzo pomocne staje się w miarę możliwości otoczenie się pozytywnymi ludźmi bądź wspólnikami. Tworząc duże przedsięwzięcie samemu będzie nam o wiele ciężej o wszystko zadbać, niż jeśli robilibyśmy to z kimś zaufanym. Warto jednak wyróżnić, że chodzi konkretnie tylko i wyłącznie o osoby które darzymy naszym zaufaniem. Nieznany wspólnik bądź taki któremu zwyczajnie nie ufamy może bardzo szybko narobić nam wielu niepotrzebnych problemów. Z czasem rozwoju przedsiębiorstwa może zacząć okradać bądź wykorzystywać naszą ciężką pracę dla swojej korzyści. Idealnym kandydatem na wspólnika w biznesie jest nasz najlepszy przyjaciel. Kolejnym bardzo ważnym punktem jest o zadbanie o pomoc psychologiczną w razie potrzeby. Jeśli czujemy że coś nas przytłacza i zwyczajnie sobie nie radzimy, pójdźmy do specjalisty. Nie warto również próbować poradzić sobie ze wszystkimi problemami w pojedynkę. Jeśli przykładowo dopadł nas problem natury prawnej i nie potrafimy z niego wybrnąć, pójdźmy zasięgnąć porady specjalisty. Odwiedźmy dobrego prawnika aby pomógł nam rozwiązać daną sytuację. Jest to ważne nie tylko ze względu na dużo większy zasób wiedzy który posiada specjalista w danej dziedzinie ale także pozwoli nam to mocno wspomóc naszą sferę psychiczną dając przekonanie że nie zostajemy z czymś ciężkim sami.

Gdzie szukać wiedzy z zakresu psychologii w biznesie?

Widza z zakresu psychologii w biznesie jest można powiedzieć bezdenną skarbnicą nowych rozwiązań oraz porad. Tak jak wspominaliśmy wyżej, wiedzę tą możemy czerpać z wielu źródeł. Najprostszym oraz pozornie najłatwiejszym źródłem każdej wiedzy są książki. W przedsiębiorczości również znajdziemy mnóstwo wartościowej wiedzy w książkach z której z pewnością warto korzystać. Szukając wiedzy z zakresu psychologii w biznesie również możemy zaczerpnąć informacji z książek, jednak musimy uważać czy aby na pewno wiedza ta jest dla nas odpowiednia. Dla osób najczęściej silniejszych psychicznie, wiedza z książek związana z pozytywnym nastawieniem i wiarą w sukces może być bardzo przydatna. Jednak dla osób bardziej wrażliwych które nie potrafią równie łatwo znaleźć rozwiązania swoich problemów, wiedza ta może wręcz zaszkodzić. Dlatego bardzo ważna jest umiejętność słuchania samego siebie oraz kierowania się rozumem, a nie oszczędnościami. Dla tego typu osób które nie są w stanie korzystać z książkowych źródeł wiedzy, zdecydowanie rekomendowana jest wizyta u specjalisty aby wspólnie przyjrzeć się najdrobniejszym szczegółom. Również znalezienie kompana może mocno nam pomóc w wielu trudnych sprawach, podobnie jak skorzystanie z pomocy specjalisty w postaci przykładowo prawnika. Musimy mieć świadomość, że biznes nie jest łatwą drogą i czy tego chcemy czy nie, będziemy musieli zmierzyć się z wieloma przeciwnościami na naszej drodze. W dzisiejszych czasach prowadzenie firmy stało się bardzo modne, przez co skutecznie przyciąga wiele osób które nie są na to gotowe. Zanim rozpoczniemy naszą przygodę z przedsiębiorczością musimy się zastanowić czy jesteśmy w stanie udźwignąć tak duży ciężar pod postacią problemów oraz zobowiązań.

Czy prowadzenie firmy jest dla każdego?

Czas by przejść do kolejnego etapu artykułu, czyli do zastanowienia się nad pytanie zadanym już w poprzednim akapicie. Mianowicie chodzi o to, czy naprawdę każdy jest w stanie założyć i rozwinąć dobrze prosperującą firmę nie zatracając przy tym swojego szczęścia oraz samego siebie. Tak jak pisaliśmy wcześniej prowadzenie biznesu jest zadaniem bardzo trudnym i wymaga ogromnego nakładu pracy oraz czasu. Co za tym idzie, wymaga on mnóstwa naszego poświęcenia co na niektórych osobach może się bardzo źle odbić. Na wyżej zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Teoretycznie każdy może założyć własną firmę i rozwinąć ją tak aby zaczęła dobrze prosperować. W praktyce jednak obowiązki oraz poświęcenie jakiego pomysł ten wymaga nierzadko przerastają osoby nieco słabsze psychicznie i nie są one w stanie żyć dalej w ten sposób. Najlepszą odpowiedzią będzie więc tak, jednak z zastrzeżeniem że należy robić to z głową.

Dlaczego warto spróbować swoich sił w przedsiębiorczości – garść motywacji.

W całym artykule staraliśmy się raczej ostrożnie podchodzić do tematu zakładania własnej firmy i kierować się głównie rozumem przed podjęciem jakichkolwiek kroków. Jest to oczywiście prawdą, jednak warto również przytoczyć kilka największych zalet prowadzenia własnego biznesu oraz możliwości późniejszego życia kompletnie nieosiągalnego dla osoby pracującej na etacie. Przede wszystkim, jesteśmy swoim własnym szefem i to my decydujemy jak dużo i jak ciężko będziemy pracować. Z początku nakład naszej pracy może być o wiele większy aniżeli w przypadku pracowania na etacie, jednak z czasem gdy cała nasza działalność zacznie dobrze prosperować będziemy mogli pozwolić sobie na dużo więcej wolnego czasu, między innymi w postaci przykładowo kilkumiesięcznych wakacji. Kolejną rzeczą niemożliwą do osiągnięcia w większości przypadków pracy na etacie są nasze zarobki z działalności gospodarczej. Niewątpliwie ogromną zaletą prowadzenia biznesu są niczym nieograniczone możliwości zarabiania. Ograniczają je jedynie nasze własne pragnienia oraz ewentualny popyt rynkowy na daną dziedzinę produktów bądź usług. Mimo wszystko możliwości są nieporównywalnie większe aniżeli w pracy na etacie. Kolejną zaletą jest to, że wysokie zarobki jesteśmy w stanie osiągnąć szybciej prowadząc swoją firmę, niż wspinać się po kolejnych coraz wyższych szczeblach w obcej firmie. Warto dodać, że jako przedsiębiorcy mamy możliwość korzystania z wielu ulg podatkowych i nie tylko, z których osoby pracujące na etacie nigdy nie będą skorzystać. Jesteśmy wtedy w stanie dużo taniej kupować firmowe samochody, drogie maszyny i wiele innych rzeczy. Prowadząc dobrze prosperującą firmę, jesteśmy w stanie poświęcać na pracę bardzo mało godzin w ciągu dnia, a dzięki temu możemy mieć więcej czasu na zwiedzanie nowych ciekawych miejsc, spędzanie czasu z rodziną czy przykładowo realizowanie się w naszych ulubionych hobby.

Jak więc widzimy, prowadzenie własnego biznesu niesie za sobą szereg zarówno korzyści jak i wad. Najlepszym podsumowaniem tego artykułu będzie stwierdzenie, że zdecydowanie warto spróbować swoich sił w przedsiębiorczości i przekonanie się czy tego typu praca jest dla nas odpowiednia. Dla osób których mocno przeraża otworzenie zupełnie samodzielnej działalności istnieje szereg innych, bardziej dogodnych i łatwiejszych rozwiązań pod postacią na przykład franczyz. Możemy bez problemu spróbować swoich sił na biznesie opartym na franczyzie i przekonać się czy chcemy dalej rozwijać się w tej dziedzinie, czy raczej wolimy pozostać w pracy na etacie. Jednak mimo wszystko warto spróbować.