Kredyt a pożyczka – różnice

Kredyt a pożyczka – różnice

27 października, 2021 0 przez Redakcja

Kredyt i pożyczka to frazy, które niekiedy są używane wymiennie. Jest to jednak poważny błąd, ponieważ w rzeczywistości mowa tutaj o dwóch zupełnie odmiennych produktach finansowych. Nie należy ich mylić z uwagi na to, że różnice, które je dzielą, często mogą być bardzo ważne dla klientów.

Można wśród nich między innymi wymienić odmienne regulacje prawne oraz zasady dotyczące celu, formy umowy czy kosztów. Kluczowe informacje, które powinien znać każdy obecny lub potencjalny kredytobiorca bądź pożyczkobiorca, można znaleźć poniżej.

Kredyt a pożyczka – różnice

Pożyczek mogą udzielać firmy pożyczkowe, banki, a także osoby prywatne, na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Z kolei kredytów udzielają jedynie banki, a reguluje je ustawa Prawo bankowe. Z tego względu nie znajdziemy w ofercie parabanków kredytów, a jedynie różnego rodzaju pożyczki.

Jednocześnie ustawa o kredycie konsumenckim obejmuje zarówno kredyty, jak i pożyczki udzielane przez pomioty komercyjne (banki i firmy pożyczkowe, ale już nie osoby prywatne). W myśl tej ustawy pożyczki są kredytami komercyjnymi, natomiast, jak wspomniano wcześniej, reguluje je Kodeks cywilny i nie mogą one wykorzystywać nazwy “kredyt”.

Inne różnice między tymi dwoma produktami finansowymi dotyczą m.in. jej przedmiotu – w przypadku kredytu klient otrzymuje zawsze pieniądze, zaś pożyczyć w ramach pożyczki można też określone przedmioty. Co więcej, kredyt zawsze udzielany jest odpłatnie, pożyczki mogą zaś być darmowe (mowa tutaj na przykład o popularnych pierwszych pożyczkach za darmo z RRSO 0% czy pożyczkach w rodzinie, w przypadku których zwykle nie nalicza się odsetek).

Dodatkowo, cel kredytu powinien zawsze być jasno określony, zaś w przypadku pożyczki może on być dowolny. Jeśli zaś chodzi o formę umowy, przy kredycie zachowuje się formę pisemną niezależnie od kwoty, zaś umowa pożyczki może mieć formę dowolną do kwoty 1000 złotych (może być na przykład ustna), natomiast od 1000 złotych również jest konieczne, aby była pisemna.

Który sposób finansowania wybrać?

To, który sposób finansowania będzie korzystniejszy, a także, który konkretnie produkt finansowy okaże się najbardziej opłacalny (na przykład konkretnie kredyt konsolidacyjny, gotówkowy, hipoteczny, karta kredytowa), zależne jest w dużej mierze od indywidualnej sytuacji finansowej danej osoby, a także jej potrzeb i oczekiwań.

Jeśli nie jest się pewnym, co wybrać, najlepiej zwrócić się po poradę do specjalisty kredytowego z Multikredyt.pl. Dokładnie zapozna się on ze szczegółami sprawy i udzieli rzetelnych informacji w zakresie dostępnych w danej chwili produktów finansowych. Pozwoli to uniknąć przypadkowego popełnienia błędu przy wyborze zobowiązania i związanego z tym niepotrzebnego przepłacania.