Metody zarządzania flotą pojazdów
26 października, 2021Kwestia zarządzania flotą się mocno profesjonalizuje – widać to nie tylko w rosnącej liczbie rozwiązań wspierających zarządzanie flotą, ale też jeżeli spojrzeć na rosnącą grupę fachowych fleet managerów. Konkurencja wśród firm jest spora, obniżanie więc kosztów transportu jest zatem grą jak najbardziej wartą świeczki. Trzeba po prostu wiedzieć jak zarządzać flotą aby wpierała ona rozwój organizacji a nie hamowała go.
Wszystko kosztuje – pytanie ile?
Z punktu widzenia zarządu firmy bardzo istotne są ogólne koszty ponoszone na flotę pojazdów. W ich skład wchodzi nie tylko zakup pojazdów (najczęściej chodzi tak naprawdę o leasing), ale także o bieżące utrzymanie aut: kosztu ubezpieczenia, paliwa, serwisowania, mycia. Flotą musi także ktoś zarządzać. W większych firmach, korporacjach odpowiada za to zwykle fleet manager – co oznacza kolejnego etatowego pracownika, którego trzeba uwzględnić w wydatkach. Manager floty jest jednak często niezbędny – to dzięki niemu możliwe jest sprawne zarządzanie autami firmy i obniżanie kosztów. Fleet manager może przecież negocjować z dostawcami tańsze ceny dób i usług. Jednak, to na ramienicach zarządu pozostają kluczowe decyzje dotyczące liczby aut, ich marek a także polityki flotowej. Warto jednak przy podejmowaniu decyzji spytać o zdanie fleet managera w końcu to on jest flotowym specjalistą on będzie też w stanie zasugerować nam, która lokalizacja gps spełni nasze wymagania a jednocześnie dopasuje się do finansowych możliwości.
Zarządzanie poprzez myślenie!
Bardzo poważnym wyzwaniem przed jakim staje firma jest kwestia polityki flotowej. Trzeba zdecydować się jakie pojazdy kupujemy i kto może z nich korzystać oraz na jakich zasadach. Kwestie korzystania z aut służbowych najlepiej wyłożyć jest w regulaminie floty. Pracownicy, którzy zostają dopuszczeni do używania aut powinni podpisać specjalny dokument – oświadczenie w którym zobowiążą się do przestrzegania regulaminu. To w poszczególnych paragrafach regulaminu trzeba zamieści informacje dotyczące np. wykorzystywania pojazdów do celów prywatnych, czy odpowiedzialności za ich ewentualne uszkodzenia np. porysowanie. Pamiętajmy także, że dla dużej grupy pracowników auto służbowe jest nie tylko narzędziem pracy, ale także wyznacznikiem prestiżu oraz pożądanym benefitem. Jeżeli dobrze poprowadzimy politykę flotową będziemy mogli nie tylko obniżyć koszty floty, ale też poprawić ogólną efektywność przedsiębiorstwa. Wart? Warto!