Jak rozpocząć przygodę z giełdą?

Jak rozpocząć przygodę z giełdą?

4 lipca, 2023 0 przez Redakcja

Giełda papierów wartościowych i inwestowanie w akcje to dla wielu z nas jedna z najlepszych alternatyw na utrzymanie wartości swoich oszczędności. Niestety standardowe produkty bankowe, takie jak lokata czy konto oszczędnościowe nie zapewni nam oprocentowania wyższego niż inflacja. Jak zatem wejść na giełdę i inwestować swoje środki, starając się osiągnąć optymalne zyski?

Przede wszystkim edukacja

Tysiące osób z oszczędnościami na przestrzeni ostatnich lat zdecydowało się zainwestować na giełdzie. Zdecydowana większość z nich niestety nie odniosła sukcesu, a wręcz utraciło większą część oszczędności swojego życia. Z czego to wynika? Oczywiście z braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, które pozwoliłoby na podejmowanie prawidłowych decyzji inwestycyjnych. Giełda to nie to samo, co lokata czy nawet fundusz inwestycyjny. To my w całości odpowiadamy za to, w co inwestujemy pieniądze, w jakiej kwocie i jak długo. Bez choćby podstawowej wiedzy (która w żadnym wypadku nie gwarantuje zysków) o analizie technicznej, fundamentalnej i psychologii inwestowania nie powinniśmy nawet myśleć o tym, by rozpocząć przygodę z inwestowaniem. 

Załóż konto u brokera

Jak kupić akcje danej spółki? Z jednej strony wydaje się to niezwykle prostym zadaniem, a z drugim sporym wyzwaniem. Na szczęście w dobie nowoczesnych technologii handel akcjami na dowolnej giełdzie na świecie może odbywać się z poziomu naszej kanapy. Oferty brokerów internetowych zapewniają nam dostęp do nowoczesnych platform inwestycyjnych, za pośrednictwem których będziemy w stanie znaleźć akcje, przeanalizować je pod różnymi kątami oraz kupić, a w długim terminie także je sprzedać. Co potrzeba nam do założenia konta u brokera? Zaledwie kilkanaście minut wolnej chwili. By konto zostało aktywowane, musimy podać podstawowe dane osobiste i teleadresowe. By zyskać pełen dostęp do konta, a zatem również do wpłat i wypłat, niezbędne będzie także potwierdzenie swojej tożsamości poprzez wysłanie skanu dokumentu tożsamości. Tylko tyle dzieli nas od tego, by zyskać pełną funkcjonalność swojego konta maklerskiego.

Ile zainwestować na giełdzie? 

Jaka kwota będzie idealna do inwestowania na giełdzie? To pytanie, które każdy musi zadać sobie osobno. Przede wszystkim pieniądze inwestowane na giełdzie powinny być nadwyżką finansową, która na pewno nie będzie nam potrzebna w najbliższym czasie. Dla niektórych może to być 1000 złotych, dla innych natomiast 50 000 złotych. Na szczęście obecnie brokerzy umożliwiają handel akcjami od bardzo niskich kwot, sięgających nawet kilkuset złotych. Nawet 200 złotych pozwoli nam rozpocząć przygodę z inwestowaniem na giełdzie.