Jak prowadzić budżet domowy?
6 września, 2020Bardzo dużo osób ma problem z zapanowaniem nad domowymi finansami. Dość często zdarza się tak, że wydatki w danym miesiącu znacznie przewyższają dochody. Aby nad tym wszystkim zapanować warto zacząć prowadzić budżet domowy?
Na czym polega prowadzenie budżetu domowego?
Budżet domowy to nic innego jak zestawienie dochodów i wydatków z podziałem na mniejsze kategorie. Prowadzić go można na bardzo wiele sposobów. Stworzono do tego celu specjalne programy komputerowe, aplikacje, można także korzystać z arkuszy kalkulacyjnych.
Dla osób, które wolą tradycyjne formy pozostaje zwykły zeszyt albo drukowanie specjalnych szablonów do wypełniania. Oczywiście forma nie jest tutaj najważniejsza. W tym zadaniu chodzi o to, aby przez określony czas, na przykład przez kilka tygodni zapisywać wszystkie dochody i wydatki.
Jest niezmiernie ważne aby domowe wydatki podzielić na mniejsze kategorie. Mogą to być wydatki związane z utrzymaniem domu, samochodu, żywność i chemia, odzież, leczenie, rozrywki czy wyjazdy. W każdej rodzinie będzie się to przedstawiało nieco inaczej ale już po krótkim czasie będzie widoczne, jakie grupy wydatków posiada dane gospodarstwo domowe. Kilka tygodni notowania wydatków pozwoli także zorientować się, na co wydaje się najwięcej pieniędzy i gdzie są obszary do poczynienia oszczędności.
Co nam daje budżet domowy?
Wiele osób zastanawia się po co w ogóle prowadzić taki budżet domowy, skoro to dodatkowa praca i pamiętanie o zbieraniu paragonów. Zasadniczo chodzi o to, aby poprawić stosunek dochodów do wydatków i lepiej gospodarować dostępnymi środkami. Kategorie w których zwykle można przyciąć wydatki to rozrywki czy jadanie na mieście. Bardzo często po krótkiej analizie okazuje się także, że dana rodzina ponosi zbyt duże wydatki za wodę czy prąd.
Jest to więc dobra okazja do zastanowienia się czy warto zmienić domowe nawyki a może wskazana jest zmiana dostawcy mediów. Podobnie rzecz ma się z opłatami za Internet czy telewizję. Gdy zbliżamy się do końca umowy zawsze możemy poszukać lepszej oferty albo negocjować obecną. Prowadzenie domowego budżetu sprawia, że pojawia się większa dyscyplina finansowa.
Dzięki programom, które same za nas liczą możemy na przykład w trakcie miesiąca zauważyć, że wydaliśmy już zbyt wiele na przykład na rozrywki co daje nam impuls do przyhamowania wydatków w dalszej części miesiąca. Dobrym nawykiem jest także rezerwowanie na samym początku miesiąca pewnej kwoty na oszczędności. Dzięki temu zawsze mamy uzbierane środki na nieprzewidziane wydatki a na bieżąco gospodarujemy tym co zostało.