Trzy pomysły na pracę przez internet dla początkujących

Trzy pomysły na pracę przez internet dla początkujących

9 października, 2020 0 przez Redakcja

Od lat do sieci przenosi się duża część codziennego życia, włącznie z rozrywką, spotkaniami towarzyskimi oraz… pracą. Coraz więcej osób zarabia online, a proces rozwoju internetowych zawodów został dodatkowo przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Dziś praca w internecie nie musi być domeną osób biegłych w nowych technologiach, a zarabiać w ten sposób może właściwie każdy, niezależnie od posiadanego wykształcenia czy wiedzy. Przygotowaliśmy zestawienie trzech pomysłów na pracę online idealnych dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z zarabianiem przez internet.

Wypełnianie ankiet, czyli twoja opinia jest w cenie!

W sieci można znaleźć kilkanaście polskich oraz kilkadziesiąt zagranicznych paneli badawczych oferujących wynagrodzenie w zamian za wypełnianie ankiet z zakresu różnych dziedzin życia – od polityki, przez znajomość konkretnych marek czy produktów, aż po preferencje związane z zakupami czy rozrywką. Taka forma pracy przez internet jest idealna dla osób początkujących – panele badawcze nie mają żadnych wymagań poza pełnoletnością respondentów, a do wypełnienia i przesłania formularza wystarczy komputer lub telefon oraz odrobina czasu. Gratyfikacja za ankietę różni się w zależności od ilości poświęconego czasu, a także tematu badania. Zazwyczaj najlepiej płatne są ankiety związane z używkami (alkohol, papierosy i e-papierosy) oraz motoryzacją, choć są wyjątki od tej reguły. Niestety wynagrodzenie za wypełnianie formularzy badawczych jest dość niewielkie, przez co ankiety badawcze nie sprawdzają się jako stała praca internetowa, a raczej pozwalają na łatwe dorobienie paru groszy do regularnej pensji.

SEO copywriting, czyli każdy pisać może, jeden lepiej, drugi gorzej

Pisanie tekstów za pieniądze jest bez wątpienia najpopularniejszym sposobem zarabiania pieniędzy w internecie. Wbrew pozorom postawienie pierwszych kroków w copywritingu wcale nie jest takie trudne, a dzięki swobodzie w przyjmowaniu zleceń można wybrać zarówno pracę online w pełnym (lub nawet większym) etacie, albo pisać teksty nieregularnie, w zależności od potrzeb finansowych i wolnego czasu. Co istotne, by pisać teksty za pieniądze wcale nie musisz być mistrzem pióra – duża część sprzedawanych tekstów charakteryzuje się niską jakością oraz niezbyt wysoką ceną. Do pisania tzw. tekstów SEO jakości preclowej (najniższej) lub zapleczowej (niskiej) wystarczy, że nieźle znasz zasady rządzące językiem polskim oraz masz szybkie tempo pisania tekstów. Stawki dla tekstów preclowych zaczynają się od 2 zł netto za 1000 znaków, a najtańsi twórcy za teksty blogowe biorą od 6 zł netto za 1000 znaków. Na start najlepiej jest skontaktować się z agencją SEO lub zarejestrować na jednej z kilku platform dla copywriterów, a następnie wybierać pasujące zlecenia i cieszyć się swoją pracą w internecie!

Prowadzenie social mediów dla firm, czyli odrobina kreatywności i dużo pomysłów

Ostatnim zaproponowanym przez nas pomysłem na pracę internetową dla początkujących jest prowadzenie social mediów (Facebooka, Instragrama, Twittera czy TikToka) dla niewielkich firm. Większe przedsiębiorstwa współpracują z dużymi agencjami marketingowymi, których usługi są jednak zdecydowanie zbyt drogie dla mniejszych spółek. Ich właściciele nie mają jednak często czasu na własnoręczne prowadzenie profilów w mediach społecznościowych, przez co szukają freelancerów chętnych do podjęcia się pracy przez internet. Prowadzenie social media firm nie jest wbrew pozorom łatwym zadaniem – taka forma zarobku wymaga świeżych pomysłów na posty oraz odrobiny kreatywności, która pomoże dotrzeć do użytkowników internetu.

Choć wymieniliśmy trzy pomysły na pracę online dla osób bez wcześniejszego doświadczenia, tak naprawdę na rynku można znaleźć tysiące ofert dla grafików, montażystów oraz przedstawicieli innych zawodów. Życzymy powodzenia w szybkim znalezieniu swojej wymarzonej pracy internetowej!