Wszystko co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej

Wszystko co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej

27 listopada, 2019 0 przez Redakcja

Każda instytucja finansowa przed udzieleniem kredytu z pewnością sprawdzi Twoją zdolność kredytową. To właśnie ona decyduje o tym, jaką kwotę pieniędzy otrzymamy od banku i jaki czas kredytowania zostanie nam zaproponowany. Zdolność kredytowa co musisz wiedzieć? Podpowiadamy!

Co to jest zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to zdolność klienta do spłaty zaciągniętego kredytu. Każdy bank pożyczając pieniądze swoim klientom, podejmuje pewnego rodzaju ryzyko, które stara się jak najbardziej zminimalizować. W tym celu między innymi sprawdza zdolność kredytową, która określa to, czy dana osoba będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie w terminie wraz z jego odsetkami. Im więcej pieniędzy chcemy dostać np. kredyt hipoteczny, tym dokładniejsza będzie analiza naszej zdolności kredytowej.

Jakie czynniki są brane pod uwagę podczas obliczania zdolności kredytowej

Podczas obliczania zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę wiele różnych czynników. Przede wszystkim sprawdza nasze dochody oraz wydatki. Nie są to jednak jedyne czynniki, które wpływają na ocenę naszej zdolności kredytowej. Ważne są też takie rzeczy jak:

– Rodzaj umowy, na którą pracujemy oraz staż pracy – banki lepiej oceniają osoby, które mają umowę o pracę i pracują w jednym miejscu przez dłuższy czas.

– Wiek i stan cywilny kredytobiorcy – im jesteś starszy, tym mniejsze masz szanse na otrzymanie długoterminowego kredytu np. na 20 lub 30 lat. Osobom w wieku średnim lub przedemerytalnym zazwyczaj proponuje się kredyty hipoteczne, których okres kredytowania jest maksymalnie skrócony na przykład na 10 lub 15 lat. Wiąże się to jednak z wyższą miesięczną ratą lub koniecznością posiadania wysokiego wkładu własnego.

– Historia kredytowa – jeśli cały czas spłacałeś swoje zobowiązania regularnie, a nawet przed czasem to jesteś dla banku bardziej wiarygodny niż osoba, która ma długi. Bardzo ważne jest systematyczne budowanie pozytywnej historii kredytowej, ponieważ zwiększa to zdolność kredytową.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa co musisz wiedzieć o jej poprawianiu? Przede wszystkim możesz spłacić drobne zobowiązania przed czasem. Możesz także poprosić bliską osobę, aby dołączyła do Ciebie i została dodatkowym kredytobiorcą. Na poprawę zdolności kredytowej wpływa też wydłużenie okresu kredytowania, przez comiesięczne raty kredytu stają się mniejsze. Dobrym zabiegiem będzie też zmiana rat malejących na raty stałe. Pamiętaj, że w każdym banku Twoja zdolność kredytowa może być inna. Warto przejść się do kilku instytucji i sprawdzić oferty, jakie zostaną Ci zaproponowane.