Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

29 listopada, 2019 0 przez Redakcja

Wiele osób zadaje sobie pytanie, po co oszczędzać pieniądze i czy inwestowanie małych kwot się opłaca. Doskonale wiemy, że wiele osób ma problem z odkładaniem pieniędzy i zazwyczaj kojarzy to się z przykrym obowiązkiem. Nie musi tak jednak być, a dziś powiemy Ci, dlaczego warto odkładać pieniądze i co możesz zrobić za swoje oszczędności.

Możliwość zrealizowania marzeń

Możliwość spełnienia swoich marzeń to rzecz, która z pewnością przekona nie jedną osobę do tego, aby zacząć odkładać pieniądze. Pomyśl sobie o rzeczy, którą zawsze chciałeś mieć lub marzeniu, którego nigdy nie zrealizowałeś, bo brakowało Ci na to pieniędzy. Wspaniale byłoby w końcu spełnić marzenie i pozwolić sobie sfinansować je za własne oszczędności, prawda? Oblicz ile kosztowałoby Cię spełnienie marzenia i zastanów się jakie kwoty jesteś w stanie na nie odłożyć co miesiąc. Niech nie będą za duże, ponieważ szybko możesz się zniechęcić do regularnego odkładania pieniędzy. Ustal taką sumę, której braku nie odczujesz, ale będziesz mieć świadomość, że realizacja celu jest coraz bliżej z każdą odłożoną na to złotówką.

Niezależność finansowa

Inwestowanie małych kwot w celu zbudowania poduszki finansowej to bardzo mądre posunięcie, które zagwarantuje Ci niezależność finansową w trudnych chwilach. W życiu czeka nas wiele niespodzianek i nie zawsze wszystkie z nich będą dla nas przyjemne. W momencie, gdy stracisz pracę lub z powodu choroby będziesz musiał z niej zrezygnować, Twoja sytuacja może ulec pogorszeniu. Aby uniknąć stresu związanego z brakiem oszczędności, już dziś powinieneś pomyśleć o tym, aby odkładać nawet małe kwoty. Jeśli będziesz regularnie odkładał pieniądze na swoją poduszkę finansową, to po jakimś czasie możesz zgromadzić całkiem sporą sumę. Pozwoli Ci ona przetrwać momenty, w których nie będziesz miał stałych dochodów. Najlepiej byłoby, gdyby Twoje oszczędności na ten cel wynosiły trzykrotność Twojej miesięcznej wypłaty.

Satysfakcja

Oszczędzanie pieniędzy może być bardzo satysfakcjonującym zajęciem. W momencie, gdy zobaczysz pierwsze efekty oszczędzania, z pewnością dostaniesz pozytywny zastrzyk motywacji, aby robić to dalej. Najtrudniej jest zrobić pierwsze kroki, ale pomyśl, że im szybciej zaczniesz, tym więcej pieniędzy uda Ci się oszczędzić. Najlepiej będzie, jeśli będziesz odkładać takie kwoty, bez których rzeczywiście będziesz w stanie przeżyć cały miesiąc. Wtedy nawet nie odczujesz, jak pieniądze się odkładają i z miesiąca na miesiąc się pomnażają. Pamiętaj tylko o regularności i nie poddawaj się od razu.