Na czym polega konsolidacja kredytów?

Na czym polega konsolidacja kredytów?

16 lipca, 2020 0 przez Redakcja

Spłacasz kilka kredytów jednocześnie i zaczyna to dla Ciebie stanowić problem? Rozwiązaniem może okazać się konsolidacja https://habza.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/, która jest dostępna w coraz większej ilości banków. Zobacz, na czym polega to zobowiązanie i kto może z niego skorzystać.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie ze sobą kilku różnych zobowiązań w jeden, nowy kredyt. W taki sposób można połączyć ze sobą kredyty gotówkowe, samochodowe hipoteczne, a nawet zadłużenia na karcie kredytowej. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zamiast spłacać kilka kredytów jednocześnie, będziesz musiał pamiętać tylko o jednej racie. Co więcej, jest ona niższa niż suma dotychczas spłacanych zobowiązań. Głównym założeniem konsolidacji jest pomoc dłużnikom, którzy przez zbyt dużą liczbę zobowiązań nie radzą sobie ze spłatą.

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny w banku, niezbędna jest zdolność kredytowa. Na jej podstawie pracownicy banku ustalają, jaka wysokość kredytu mogą przyznać danej osobie i jaki okres spłaty będzie dla niej najlepszy.

Czy konsolidacja się opłaca?

Mogłoby się wydawać, że skoro po konsolidacji mamy do spłaty tylko jedną i to do tego niższą ratę, to jest to opłacalne rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kredyt konsolidacyjny nigdy nie będzie tańszy niż spłata wszystkich dotychczasowych zobowiązań osobno. Dlaczego tak jest? Głównym powodem jest to, że okres kredytowania jest wydłużony, to właśnie dzięki temu miesięczna rata po konsolidacji jest niższa.

Jak wiadomo, im dłuższy jest okres spłaty, tym więcej pieniędzy bank zarabia na odsetkach. Niewykluczone jest jednak to, że kredyt konsolidacyjny można otrzymać na dobrych warunkach. Jeśli taki znajdziesz, to warto z niego skorzystać, aby nieco odetchnąć od spłaty kilku kredytów jednocześnie. Nawet jeśli będziesz musiał oddać więcej pieniędzy, niż masz do tej pory, to komfort psychiczny, jaki daje łatwiejsza spłata kredytu konsolidacyjnego, jest tego wart i po prostu się opłaca.

Kiedy warto konsolidować kredyty?

Konsolidacja kredytu jest dobrym rozwiązaniem, jeśli masz kilka zobowiązań i nie radzisz sobie z ich spłatą. W taki sposób odciążysz swój domowy budżet i odetchniesz od stresu, jaki wiąże się ze spłatą kilku długów jednocześnie. Pamiętaj tylko o tym, że nie jest to rozwiązanie tańsze niż spłata kilku kredytów, ponieważ przez wydłużony okres kredytowania zwiększają się odsetki. Przed podjęciem decyzji o konsolidacji warto więc obliczyć czy na pewno odpowiada Ci takie rozwiązanie.