Meble warsztatowe, czyli jak zorganizować domowy warsztat?

Meble warsztatowe, czyli jak zorganizować domowy warsztat?

8 grudnia, 2019 0 przez Redakcja

Każdy mężczyzna, który uwielbia majsterkować w wolnym czasie, powinien zadbać o wyposażenie własnego kącika. Przed finalną decyzją istotne jest, aby zaplanować każdy krok. W końcu hobby należy pielęgnować. Finalnie nigdy nie wiadomo, kiedy pasja stanie się stałym zajęciem przynoszącym zyski. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Na jakie meble warsztatowe postawić?

Jeżeli chcemy myśleć o organizacji własnego miejsca warsztatowego, w pierwszej kolejności należy rozejrzeć się za porządnym wyposażeniem. Dedykowane meble warsztatowe ułatwią nam pracę i zachowanie porządku. Do wyboru mamy kilka wariantów, które możemy podzielić ze względu na:

  • materiał wykonania,
  • wielkość zestawów,
  • sposób montowania.

Jeśli chodzi o materiał, to wyróżniamy łatwe w montażu drewno i trwały metal. Dokonanie wyboru powinno opierać się na ilości posiadanego sprzętu oraz częstości korzystania z niego. Ważny jest też rodzaj wykonywanej pracy. Jak bardzo jest inwazyjny? Natomiast wielkość danego zestawu zależy od tego, ile mamy miejsca.

Przewagą mebli metalowych nad drewnianymi jest przede wszystkim to, że są odporne na intensywne prace. Sprawdzą się też przy korzystaniu z wszelkich substancji żrących czy farb. Są łatwe do umycia i nie wymagają impregnacji. Charakteryzują się funkcjonalnością i nowoczesną koncepcją. Kolejną zaletą jest możliwość wybrania mobilnych elementów. Łatwo je przestawiać dzięki stabilnym kółkom. Metalowe meble warsztatowe są skonstruowane tak, aby wykorzystać każdy centymetr powierzchni. Mnogość wygodnych, płytkich szuflad pomoże we właściwej segregacji narzędzi. Za każdym razem szybko znajdziemy, to czego szukamy. Następnym istotnym detalem jest stół warsztatowy. To właśnie na nim będzie odbywać się większość prac. Ważne, aby był praktyczny, stabilny oraz dostosowany do naszych preferencji. Stół wykonany z metalu posłuży nam przez wiele lat i będzie odporny na odkształcenia.

Oddzielne pomieszczenie czy zaadoptowana część garażu?

Pozostaje określić, jak dużo miejsca możemy poświęcić pod warsztat. Jeżeli mamy do wyboru tylko część garażu, musimy postawić tylko na najpotrzebniejsze meble warsztatowe. Zdecydowanie sprawdzą się te, które można bezpośrednio zamontować na ścianie. Stół do pracy powinien być węższy, lecz nadal solidny. W sytuacji, kiedy pod kącik majsterkowicza możemy zaadoptować komórkę lub część piwnicy, warto zdecydować się na meble warsztatowe typu regały magazynowe. Świetnie się sprawdzą i lepiej wyjdą cenowo.

Postaw na sprawdzone narzędzia

Gdyby nie mnogość narzędzi skrzętnie poukładanych na półkach, warsztat nie byłby warsztatem. Na co warto postawić? To zależy od zaawansowania danego majsterkowicza. Jedni zaopatrują się w podstawowy zestaw typu: młotek, komplet śrubokrętów, piła, wiertarka, komplet gwoździ.

Takie zestawy można nabyć w wygodnych skrzynkach, które następnie dzięki swojej mobilności łatwo przenosić. Inni, mający więcej doświadczenia, skrupulatnie dopierają przyrządy, z którymi pracują. Jeśli pracujesz z drewnem, opłaci się zainwestować w różnego rodzaju: pilarki, szlifierki, wycinarki, imadła, dłuta.

Do pracy z metalem potrzebna jest lutownica, frezy, gwintowniki czy noże tokarskie. Jeśli jesteśmy na początku drogi budowania kącika majsterkowicza, zaplanujmy podstawowe zestawy, a następnie z miesiąca na miesiąc, starajmy się rozbudowywać naszą kolekcję.

Bezpieczeństwo jakie dają meble metalowe

Często podczas spędzania czasu w warsztacie odwiedzają nas dzieci, które są bardzo ciekawe wszelkich narzędzi i substancji stojących na półkach. Solidne meble do warsztatu, wyposażone są w odpowiednie zabezpieczenia. W ten sposób uniemożliwimy dostanie się do wnętrza szafy osobom nieuprawnionym, a tym samym małym dzieciom, które często są nieświadome zagrożenia. Warto zatem wybrać szafki zamykane na klucz. Dopilnujmy, aby każda taka wizyta była ściśle kontrolowana z naszej strony. Wzmożona uwaga przyniesie wiele korzyści. Jednak z doświadczenia wiemy także, że wystarczy sekunda nieuwagi aby nasze dziecko znalazło się w miejscu, w którym nie powinno. Dlatego oprócz poświęcenia uwagi, postawmy na odpowiedniej klasy meble warsztatowe, które same w sobie stworzą bezpieczną przestrzeń do pracy zarówno dla nas, jak i dla osób nas odwiedzających.

Więcej na temat mebli metalowych warsztatowych znajdziesz na https://www.wyposazeniegaudia.pl/