Kopanie kryptowalut – na czym polega i czy się opłaca?
29 sierpnia, 2022Obecnie temat ten pojawia się już nieco rzadziej, ale kilka lat temu wszystkie media rozpisywały się o trendzie na “kopanie” kryptowalut. Stało się to na tyle popularną opcją, że ze sklepów z elektroniką zaczęły w tempie ekspresowym znikać dobre karty graficzne (niezbędne do kopania), a do tego ceny tych podzespołów wzrosły.
Osoby, które dopiero teraz zaczynają swoją przygodę z kryptowalutami, mogą nie wiedzieć, na czym właściwie to kopanie polega i czy warto bliżej się nim zainteresować. Tak więc, na czym polega kopanie kryptowalut? Czy jest to korzystne rozwiązanie dla przeciętnego użytkownika? Odpowiadamy!
Na czym polega kopanie kryptowalut?
Żeby móc objaśnić, na czym polega kopanie kryptowaluty, trzeba najpierw poruszyć temat tego, jak krypto w ogóle działa. Systemy kryptowalutowe wykorzystują technologię blockchain, dzięki której dane nie muszą być przechowywane w jednym miejscu, a zamiast tego mogą być zdecentralizowane (“rozrzucone” po różnych urządzeniach na całym świecie w formie bloków).
Funkcjonowanie kryptowalut, w tym przede wszystkim przetwarzanie transakcji z nimi związanych, wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zainteresowanych krypto ciągle przybywa. Jak więc pozyskać taką moc, bez tworzenia centrali wyposażonej w niezliczoną ilość jednostek obliczeniowych, co wiązałoby się z ogromnymi kosztami?
To proste – wystarczy pozwolić dowolnej osobie udostępnić moc obliczeniową swojego laptopa, komputera czy specjalnej konfiguracji (“koparki” kryptowalutowej) w zamian za możliwość otrzymania niewielkiej ilości waluty, dla której dane przetwarza. Na tym właśnie polega kopanie kryptowalut.
Czy kopanie kryptowalut się opłaca?
Kopanie kryptowalut może być opłacalnym rozwiązaniem, natomiast wymaga ono dużej mocy obliczeniowej, aby faktycznie sporo na nim zarobić. Obecnie jest to raczej opcja dla profesjonalnych, dużych farm kryptowalut, które dysponują dziesiątkami jednostek.
“Zwykła” osoba również może udostępnić swój sprzęt, ale pojedynczy przeciętny laptop czy komputer nie wygeneruje dużych zysków. Nie może to być też pierwszy lepszy sprzęt biznesowy – nie obejdzie się bez mocnych podzespołów, a w szczególności wspomnianej już na wstępie karty graficznej.
Trzeba być też świadomym zwiększonych kosztów energii (dlatego kopanie kryptowalut najbardziej opłaca się w krajach z tanim prądem – w przypadku droższej energii znacznie trudniej jest całemu przedsięwzięciu się zwrócić) i szybszego zużycia podzespołów, które będą w ramach wykonywania obliczeń intensywnie użytkowane.