Dzieła sztuki sposobem na ochronę kapitału

Dzieła sztuki sposobem na ochronę kapitału

4 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Jako inwestorzy, klasyfikujemy sztukę piękną w kategorii znanej jako “twarde aktywa”. Twarde aktywa, lub aktywa materialne, to przedmioty, które można trzymać w rękach. Nieruchomości, monety bulionowe, monety kolekcjonerskie i biżuteria to kilka dobrych przykładów twardych aktywów, które przechowują wartość Twoich pieniędzy w czasie.

Dlaczego warto inwestować w sztukę?

Dzieła sztuki wyglądają fantastycznie wisząc na ścianie w salonie lub gabinecie i są świetnym sposobem na docenienie Twoich pieniędzy. W większości przypadków twarde aktywa zachowują swoją wartość w czasie. Na przykład, złote monety są popularnym sposobem na zabezpieczenie się inwestorów przed deprecjacją dolara. Od czasu pojawienia się Rezerwy Federalnej w 1913 roku, dolar amerykański stracił ponad 95 procent swojej siły nabywczej, razem z nim dewaluowały się również waluty współzależne – również Polski Złoty.

Widzimy, że ulokowanie pieniędzy w złocie w ciągu ostatniego stulecia pozwoliłoby zachować wartość naszego majątku, unikając 95-procentowej dewaluacji waluty. Jeśli zdecydowałbyś się zatrzymać swoje dolary w 1900 roku, zamiast ulokować swoje fundusze w złocie, wtedy twój majątek straciłby 95 procent swojej wartości.

Aktywa spekulacyjne – wyjaśnienie

Kiedy patrzymy na twarde aktywa, różne klasy oferują przechowywanie wartości dla Twoich pieniędzy, a inne oferują Ci szansę na zysk z wartości aktywa w momencie jego sprzedaży.

Złote monety nie są przykładem twardych aktywów o charakterze spekulacyjnym, ponieważ nie rosną one o znaczącą sumę pieniędzy. Zamiast tego, złote monety zapewniają inwestorom zabezpieczenie przed inflacją. Podczas gdy to zabezpieczenie jest istotną częścią utrzymania Twojego bogactwa, to nadal nie przyniesie Ci ogromnego zysku, tak jak by to miało miejsce, gdybyś przeniósł pieniądze do biznesu lub nieruchomości, które przynoszą Ci pasywny dochód. Inwestowanie w akcje jest prawdopodobnie najbardziej powszechną formą inwestowania spekulacyjnego. Kupujesz akcje po określonej cenie na podstawie informacji od brokera, a jeśli trafisz na odpowiednią akcję, możesz osiągnąć zysk, który może przekroczyć od dwóch do stu razy twoje pieniądze.

Akcje i aktywa spekulacyjne są ryzykowne

Jednakże, akcje są ryzykowne klasy aktywów do inwestowania w, a potencjał dla nagrody finansowej również pochodzi ze znaczną ilością ryzyka związanego z transakcji. Zawsze istnieje szansa, że rynek może się załamać, a posiadane przez nas akcje mogą skończyć poniżej zapłaconej ceny.

Aktywa spekulacyjne i godziwa wartość rynkowa
Inne twarde aktywa spekulacyjne nie są tak podatne na gwałtowne wstrząsy rynkowe, jak akcje. Monety kolekcjonerskie i dzieła sztuki są fantastycznymi przykładami takich aktywów.

Sztuka ma wartość na całym świecie

Dzieła sztuki pięknej są kupowane i sprzedawane na całym świecie przez wielu zamożnych inwestorów wysokiego szczebla. Rynek zachowuje swoją wartość ze względu na popyt, a popyt nadal gwałtownie rośnie dla tych aktywów. Więcej miliarderów są bite na całym świecie każdego roku, co pokazuje, że elitarna klasa super-bogatych nadal się rozwija, nawet jeśli reszta populacji nadal ślizga się dalej w ubóstwo.

  • Według badań, jeden procent światowej populacji kontroluje obecnie ponad 60 procent światowego majątku, a liczba ta wciąż rośnie.
  • W 2019 roku jest ponad 2,200 miliarderów, z krajów na całym świecie.
  • Statystyki pokazują również, że w 2018 roku przybyło kolejnych 150 miliarderów z poprzedniej liczby około 2,050 w 2017 roku. Liczba ta nadal rośnie.
  • Statystyki pokazują, że w samych Stanach Zjednoczonych jest ponad 11 milionów milionerów, a kolejne tysiące w różnych krajach na całym świecie, przy czym Chiny są jednym z najszybciej rozwijających się krajów, w których pojawiają się nowi milionerzy i miliarderzy.

Stały popyt na sztukę

Zamożni ludzie nie lubią tracić swoich pieniędzy. Chociaż chcą zachować znaczną ilość gotówki wokół i inwestować w inne aktywa, takie jak firmy, nieruchomości i akcje, lubią również umieścić procent swoich portfeli w sztuce pięknej, jak również.

W rezultacie, to tworzy znaczną ilość popytu na dzieła sztuki, z cenami niektórych kawałków idzie na skandaliczne sumy.