Wady i zalety własnego biznesu

Wady i zalety własnego biznesu

10 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Własna firma to marzenie wielu osób. Chcą się uniezależnić i pracować na własny rachunek. Jednak trzeba być świadomym, że prowadzenie własnej firmy ma tyle samo wad, co zalet. Nie każdy z nas jest w stanie pokonać przeszkody, jakie stawia przed nim los. Nie każdy z nas chce być swoim własnym szefem.

Zalety prowadzenia własnego biznesu

Pierwsza i podstawowa zaleta – pracujesz dla siebie. Posiadając firmę jesteśmy w pełni niezależni. To my decydujemy o wszystkich kluczowych decyzjach. Możemy realizować swoje pomysły, nie musimy czekać na akceptację szefa. W dowolnym momencie możemy wybrać się na urlop.
Po drugie pracujemy, kiedy chcemy i z kim chcemy. Nie ograniczają nas sztywne ramy, dodatkowo to my dobieramy sobie współpracowników. Równie zachęcająco przedstawia się perspektywa finansowa. Możemy zarobić bardzo dużo. O wiele więcej niż na etacie…
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest też korzystne pod względem finansowym. Koszty prowadzenia działalności wpływają wydatnie na zmniejszenie wysokości podatku dochodowego. Wiele sprzętów i usług można odliczyć od podatku.

Ciemne strony własnego biznesu

Prowadzenie własnej firmy to z pewnością nie jest łatwy kawałek chleba… Po pierwsze prowadzenie firmy, to dość duże ryzyko. Zwłaszcza na początku naszej biznesowej przygody. Zawsze istnieje ryzyko, że nasze przedsięwzięcie może spalić na panewce. Ryzykujemy nie tylko majątkiem firmy, ale i własnym. Po drugie musisz liczyć się z tym, że twój czas pracy będzie nieunormowany. Na pewno zdarzą się dni, kiedy praca pochłonie więcej niż ustawowe osiem godzin. Musisz się też liczyć z tym, że twoje dochody będą nieregularne. Zwłaszcza na samym starcie. Dlatego warto mieć jakieś zaplecze finansowe na tą okoliczność.
Prowadząc własną działalność gospodarcza musisz też zmierzyć się z ogromną ilością biurokracji. Sam opłacasz swoje składki ZUS. Musisz wziąć pod uwagę, że jesteś sam odpowiedzialny za swoją przyszła emeryturę. Nie przysługuje ci też płatny urlop. Oczywiście, możesz wziąć wolne w dowolnym momencie, ale pamiętaj nie pracujesz to i nie zarabiasz. Dlatego w takich sytuacjach warto mieć odpowiednio dużą poduszkę finansową. Odłożone pieniądze pomogą nam przetrwać czas kiedy nie będziemy zarabiać. Czy to z własnej woli czy to z przyczyn losowych.

Podsumowując założenie własnej firmy, to może być idealny pomysł na własny rozwój zawodowy. Z drugiej strony ogrom pracy i przeciwności losu mogą nas przytłoczyć. Dlatego założenie własnej firmy zawsze trzeba starannie przemyśleć.