Pożyczki pod zastaw – dodatkowe źródło finansowania dla firm

Pożyczki pod zastaw – dodatkowe źródło finansowania dla firm

29 grudnia, 2022 0 przez Redaktorka Agnieszka

Nie zawsze własne środki firmy wystarczą na pokrycie bieżących wydatków (np. w trudniejszym dla branży sezonie) lub realizację kosztownych inwestycji, mogących na dłuższą metę znacznie zwiększyć przychody przedsiębiorstwa. W takich sytuacjach firma będzie szukać zewnętrznego finansowania. Dostępnych źródeł jest sporo, począwszy od indywidualnych inwestorów, przez zobowiązania w banku, po pożyczki pozabankowe.

Jeśli chodzi o tę ostatnią kategorię, pożyczki pod zastaw dodatkowe źródło finansowania oferują na specyficznych i bardzo korzystnych warunkach, które odróżniają je znacząco chociażby od produktów bankowych. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich.

Pożyczki pod zastaw – dla kogo?

Pożyczki pod zastaw są dostępne dla firm niezależnie od ich formy prawnej, rozmiaru czy branży. Nie ma dużego znaczenia, w przeciwieństwie do warunków stawianych firmom starającym się o pożyczkę lub kredyt w banku, także sytuacja finansowa przedsiębiorstwa.

Środki mogą więc zostać przyznane nawet firmie przechodzącej z różnych względów przez trudniejszy okres. Podobnie w przypadku negatywnych wpisów w bazach informacji gospodarczej – w banku byłyby one poważną przeszkodą na drodze do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej, natomiast przy finansowaniu pod zastaw kwestia ta nie ma szczególnego znaczenia.

Istotny jest natomiast przedmiot zabezpieczenia zobowiązania. Zastawić można na przykład nieruchomość (czy to firmową, czy prywatną – i niekoniecznie musi ona być własnością pożyczkobiorcy), papiery wartościowe, ziemię (w tym rolną) oraz wierzytelności i ruchomości.

To przede wszystkim od typu i wartości przedmiotu zabezpieczenia będzie zależało, jaką maksymalną kwotę będzie można uzyskać – mowa tutaj potencjalnie nawet o kilku milionach złotych. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Wpływ na ostateczną decyzję potencjalnego pożyczkodawcy będzie miał także chociażby stan prawny nieruchomości/ziemi.

Finansowanie pod zastaw można przeznaczyć na różne cele

Pożyczkę na firmę można przeznaczyć na dowolne cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za jej pomocą uregulować bieżące zobowiązania (raty innych kredytów i pożyczek, rachunki, wynagrodzenia pracowników i nie tylko) albo zrealizować inwestycję niezbędną do rozwoju przedsiębiorstwa.

Niewielka ilość formalności i krótki czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku zapewniają, że pożyczki pod zastaw sprawdzą się również w przypadku potrzeby pokrycia wydatków niecierpiących zwłoki. Żeby mieć jeszcze większą pewność, iż proces pozyskiwania zobowiązania przebiegnie sprawnie, błyskawicznie i bezproblemowo, warto przejść przez niego w asyście eksperta.