Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy i się nie stresować?

Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy i się nie stresować?

4 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Proces poszukiwania pracy jak i wszelkie związane z nim rozmowy rekrutacyjne, bywają niezwykle stresujące dla większości z nas. Kiedy wreszcie po długich poszukiwaniach otrzymujemy telefon z informacją, iż przeszliśmy pomyślnie wszystkie szczeble rekrutacji i możemy stawić się do pracy – możemy odetchnąć z ulgą.
Pierwszy dzień w nowej pracy to jednak także stresujące doświadczenie, bowiem stanowi dla nas sytuację całkowicie nową, nie znamy do końca zakresu swoich obowiązków oraz nie do końca wiemy jak je wykonywać – dlatego z tego powodu będziemy bardzo często potrzebować pomocy przełożonego lub osób z naszego zespołu pracowniczego. Ponadto stresuje nas także fakt, iż jesteśmy osobą ,,nową” zatem mamy przed sobą za zadanie – zjednanie sobie sympatii koleżanek i kolegów z zespołu.

Poniżej przedstawiono kilka wskazówek oraz porad na na to jak się zachowywać pierwszego dnia w nowej pracy

wykażmy się punktualnością – jest to cecha niezbędna w każdej sytuacji, jednak podczas pierwszego dnia w nowej pracy to szczególnie ważne, aby pojawić się na czas lub nawet dwie minuty wcześniej.

bądźmy empatyczni – zwłaszcza jeżeli pracujemy przy bezpośredniej obsłudze klientów. Ta cecha jest niezwykle przydatna w pracy z ludźmi oraz w kontaktach ze współpracownikami. Wykażmy się także aktywnością oraz zaangażowaniem, na przykład kiedy do końca jeszcze nie znamy swoich obowiązków i nie zaczęto nas jeszcze szkolić – zamiast siedzieć bezczynnie na swoim krześle i przeglądać strony internetowe – starajmy się pytać pozostałe osoby czy możemy w czymś im pomóc, coś dla nich zrobić. W ten sposób nie tylko będą widzieć nas jako osoby uczynne i koleżeńskie, ale także pracowite i zaangażowane oraz pełne energii.

pytajmy  – pierwszy dzień w nowej pracy to doskonały moment na zadawanie pytań – jeżeli czegoś jeszcze nie jesteśmy do końca pewni. Jest to bowiem czas na wdrożenie nowego pracownika w zadania i obowiązki jakie będzie wykonywał. Ponadto nasz bezpośredni przełożony bądź osoba nas przeszkalająca będą mieli okazję przekonać się, iż jesteśmy zaangażowani i zależy nam, aby jak najszybciej nauczyć się pracować samodzielnie na swoim nowym stanowisku.

zapisujmy – starajmy się zapisywać najważniejsze informacje jakie przekaże nam przełożony oraz róbmy sobie małe skróty z tego jak krok po kroku przeprowadzać poszczególne operacje – w ten sposób będziemy w stanie jak najwięcej zadań wykonać samodzielnie następnego dnia – bez proszenia kolegów oraz koleżanek o pomoc.

starajmy się zapamiętać imiona koleżanek i kolegów z zespołu – jeżeli postaramy się zapamiętać imiona chociażby kilku osób, z którymi będziemy pracować oraz zaczniemy zwracać się do nich po imieniu – to będą nas oni odbierać zdecydowanie bardziej pozytywnie – jako osobę sympatyczną, miłą i otwartą. Ponadto pierwszego dnia unikajmy plotek na temat tego co się dzieje w nowej firmie. Nawet jeżeli ktoś będzie starał się nas do nich sprowokować – po prostu zmieńmy temat rozmowy na coś zupełnie neutralnego, na przykład zapytajmy o plany urlopowe naszych współpracowników.

pamiętajmy o uśmiechu – chociaż pierwszy dzień w nowej pracy zwykle bywa stresujący – nie dajmy się ponieść nerwom – bądźmy mili oraz pozytywni przez cały dzień. Koniecznie podziękujmy po skończonym dniu naszym współpracownikom oraz osobie szkolącej za pomoc oraz wprowadzenie nas w nowe zadania i obowiązki.