Czym się kierować przy zakupie sprzętu spawalniczego?

Czym się kierować przy zakupie sprzętu spawalniczego?

21 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Jakimi kryteriami powinien kierować się spawacz podczas dokonywania zakupu sprzętu spawalniczego? Generalnie jest wiele zasad, a wśród nich najważniejszą są ograniczenia pieniężne. Jednakże nawet z limitem, rynek oferuje nam niezwykle duża liczbę najróżniejszych produktów.

W pierwszej kolejności musimy postawić sobie pytanie: do czego będziemy stosować sprzęt oraz w jakich warunkach? Jeżeli szukamy spawarki do domowego majsterkowania, musimy przygotować się na spory wydatek. Jednakże jeżeli interesują nas tylko dodatki takie jak maska spawalnicza, czy kombinezon ochronny ? koszt zakupu nie powinien być aż tak wysoki. Generalnie przyjmuje się cztery podstawowe kryteria, które ułatwiają szukanie dobrze dobranego sprzętu. Wśród nich wyróżniamy założenia: techniczne, ekonomiczne, formalne i rynkowe.

Kryterium techniczne

W nim zamieszczone są wszelkie cechy i parametry techniczne szukanego urządzenia. Określone są one na podstawie najczęściej oczekiwanych przez klientów funkcji. W związku z tym, im więcej ma oferowanych opcji dany sprzęt, tym jest teoretycznie lepszy. Dodatkowo w kryterium zawarto także niezawodność sprzętów spawalniczych. Wielu operatorów spawarek, przy wyborze, kieruje się awaryjnością danego modelu oraz kosztami jego naprawy. W tym wypadku wielu fachowców woli wybrać tańszą spawarkę transformatorową, której naprawa jest o wiele prostsza i tańsza, niż w spawarkach inwertorowych.

Kryterium ekonomiczne

Tym kryterium posługują się ludzie, którym zależy na jak najlepszym sprzęcie, po jak najmniejszej cenie. Założenia te obejmują najczęściej ceny oraz ich adekwatność do oferowanych funkcji. Do tej grupy zalicza się również koszty związane z eksploatacją i naprawą sprzętu. Możemy tutaj także zaliczyć dostępność części zamiennych, zapasowych i akcesoriów takich jak maski spawalnicze, czy gogle ochronne. W kryterium ekonomicznym możemy spotkać się także z takimi założeniami jak warunki płatności i dostawy do klientów. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie każdy kupujący ma możliwość przejechania kilkuset kilometrów dla jednej spawarki, a następnie przetransportowanie jej z powrotem.

 Kryterium formalne

Jak można się szybko domyśleć, opiera się ono na czysto teoretycznych sprawach. Wśród nich zaliczamy certyfikaty, uprawnienia i zaświadczenia jakości kupionego sprzętu. Ma to szczególne znaczenie dla właścicieli warsztatów i różnych firm budowlanych. Kupowanie urządzeń bez odpowiednich dokumentów może przyczynić się do poniesienia odpowiedzialności finansowych, nie wspominając już o gwarancji i naprawie. Dodatkowym walorem kierowania się tym kryterium może być także informowanie i uzyskiwanie informacji przez klientów na temat obowiązujących przepisów i norm prawnych.

Kryterium rynkowe

Ostatnie kryterium odnosi się do oceny ofert pod kątem znajomości i renomy danej marki. Bierzemy tutaj pod uwagę nie tylko potencjał i stabilność pozycji rynkowej, ale również dostępność artykułów na rynku. Bo przecież każdy, kto kupuje spawarkę, czy maskę chce mieć zakupiony produkt od razu, a nie czekać na niego miesiącami.

Wskazane kryteria są jedynie propozycją, która może wspomóc kupujących. Należy także zaznaczyć, że w zależności czy szukana jest maska spawalnicza, czy spawarka inwertorowa należy dobrać do towaru dodatkowe kryteria, które bezpośrednio są związane z kupowanym artykułem. Określiwszy swój typ należy także wziąć pod uwagę konkretne opcje i funkcje danego przedmiotu.