Zabezpieczenie zaliczki – dlaczego warto o to zadbać? 

Zabezpieczenie zaliczki – dlaczego warto o to zadbać? 

20 listopada, 2022 0 przez Redaktorka Katarzyna

Zatory płatnicze są zmorą niejednego przedsiębiorcy. Grożą one utratą płynności finansowej, co z kolei przekłada się na gorsze funkcjonowanie firmy. Jak ustrzec się przed takim problemem? Rozwiązaniem jest odpowiednie zabezpieczenie zaliczki, lub całej płatności. Zobacz, dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie transakcji i jak możesz to zrobić. 

Czy warto zweryfikować kontrahenta? 

Zanim podpiszesz umowę z kontrahentem, warto go sprawdzić. I nie jest to kwestia braku zaufania, czy podejrzliwości, ale zdrowa praktyka biznesowa. Dlaczego weryfikacja jest istotna i jak jej dokonać? Sprawdzając kontrahenta, powinniśmy zwrócić uwagę na dwie podstawowe kwestie: czy jest rzetelnym płatnikiem wobec państwa i innych kontrahentów oraz, czy jego kondycja finansowa jest stabilna i gwarantuje zapłatę ustalonej ceny. Jeśli powyższe informacje uda się nam zweryfikować, to duże szanse, że kontrahent wywiąże się ze swojego zobowiązania. 

Jak sprawdzić, czy druga strona umowy jest rzetelna? Jest kilka źródeł, z których możemy skorzystać. Jednym z nich jest Krajowy Rejestr Sądowy. Tam możemy sprawdzić podstawowe informacje o firmie. Jeśli jednak kontrahent jest osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą, to przydatna będzie EDG, czyli Ewidencja Działalności Gospodarczej. Dobrym źródeł są także zaświadczenia ZUS i US o niezaleganiu z podatkami. Informacji o niezaleganiu z opłatami względem innych kontrahentów możemy natomiast szukać w  Biurze Informacji Gospodarczej.

Jak zadbać o zabezpieczenie zaliczki? 

Zabezpieczenie płatności jest równie istotne, co zweryfikowanie kontrahenta. Innymi słowy, ostrożności nigdy za wiele. Jak skutecznie zabezpieczyć zaliczkę, lub całą płatność? Rozwiązaniem jest nowoczesna platforma do zabezpieczania transakcji Sharelock. Działanie tej platformy jest niezwykle proste. Wystarczy, że obie strony zalogują się na platformę i określą warunki oraz sposoby płatności. Następnie kupujący przelewa środki na dedykowany rachunek. Pieniądze zostają zabezpieczone  do czasu wykonania zlecenia. Dzięki temu rozwiązaniu wykonawca zyskuje pewność, że gdy skończy pracę, to otrzyma za nią ustalone wynagrodzenie. Za to kupujący ma gwarancję, że w razie, gdyby wykonawca nie wywiązał się z umowy, to środki z dedykowanego rachunku trafią z powrotem na jego konto. Aplikacja Sharelock to metoda, która pozwala na eliminację zagrożenia związanego z brakiem zapłaty. Co ważne, rozwiązanie to jest zabezpieczeniem dla obydwu stron.