Ile kosztuje wynajem skrytki bankowej?

Ile kosztuje wynajem skrytki bankowej?

14 grudnia, 2020 0 przez Redakcja

Skrytka bankowa to dobre miejsce na schowanie swoich kosztowności. Zapewnia ona bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Nawet, jeśli ktoś wejdzie w posiadanie naszego klucza, do i tak się do niej nie dostanie, ponieważ przed jej otwarciem zostanie wylegitymowany przez pracownika banku, aby upewnić się, że jest on osobą mającą prawo do korzystania z danego schowka.

Jeśli pragniemy skorzystać z takiego rozwiązania, jest jedno istotne pytanie, które możemy sobie w tym momencie zadawać: ile będzie nas kosztował długoterminowy wynajem skrytki? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat można znaleźć poniżej.

Ile trzeba zapłacić za wynajem skrytki?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje wynajem skrytki bankowej, ponieważ jest to zależne od cennika wprowadzonego przez dany bank. Co więcej, zazwyczaj instytucja finansowa oferuje także skrytki o różnej wielkości. Za mniejsze zapłacimy oczywiście mniej, a większe rozmiary skrytki będą wiązały się z wyższym kosztem.

Średni koszt takiej skrytki to kilkaset złotych rocznie, aczkolwiek, jak już wspomniano, zależy to od kilku czynników. Trzeba jednak wskazać, że chętnych na skorzystanie ze skrytki jest wiele, a liczba skrytek jest ograniczona, więc nie zawsze w wybranym przez nas banku akurat będzie dostępne wolne miejsce.

Warto też wspomnieć, że, jeśli zgubimy klucz lub ustanowiliśmy pełnomocnika dla skrytki, ale chcemy z niego zrezygnować, konieczne będzie skorzystanie z pomocy ślusarza, co wiąże się z dodatkową opłatą, którą musi oczywiście pokryć wynajmujący. Musimy więc dobrze się zastanowić nad tym, komu powierzyć dostęp do skrytki, a także uważać, żeby na pewno nie zgubić klucza.

Co można przechowywać w skrytce bankowej?

W skrytce bankowej najczęściej przechowujemy przedmioty o dużej wartości, a więc papiery wartościowe, gotówkę, metale szlachetne, biżuterię czy dzieła sztuki. Problem może wystąpić, jeśli będziemy chcieli zabezpieczyć w ten sposób coś bardzo dużego, aczkolwiek dużo tutaj zależy od banku i jego możliwości oraz oferty.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby schować w banku także coś, co nie ma żadnej wartości materialnej, a jedynie sentymentalną, na przykład stare zdjęcia. Bank poprosi o zadeklarowanie, co chcemy umieścić w skrytce ze względów bezpieczeństwa, ale nie będzie „patrzył nam na ręce” i oceniał tego, co do niej włożymy.

Trzeba jednak wskazać, że są pewne ograniczenia w odniesieniu od tego, co w takiej skrytce może się znaleźć. Nie może tam zostać ulokowana broń, narkotyki ani żadne innego rodzaju niebezpieczne lub nielegalne przedmioty (na przykład materiały wybuchowe). Z oczywistych względów nie może się tam znajdować także żywność czy cokolwiek innego, co po pewnym czasie się zepsuje.