Wady i zalety posiadania własnej firmy

Wady i zalety posiadania własnej firmy

13 grudnia, 2020 0 przez Redakcja

Praca na etacie nie jest dla każdego. Część osób bardzo ceni wolność oraz niezależność, wobec tego wolą założyć, a następnie poprowadzić swój biznes. To też nie jest wcale proste przedsięwzięcie, szczególnie, gdy nie ma się zbyt dużego doświadczenia. Jakie są jednak mocne i słabe strony tego rozwiązania?

Niepodważalne zalety

Przede wszystkim pracuje się tylko na siebie. Jest to niezwykle satysfakcjonująca świadomość, która silnie motywuje do większego wysiłku. Łączy się z nią poczucie niezależności, bowiem decyduje się o podejmowanych działaniach bez konsultacji z kierownikiem, czy też inną osobą na wyższym stanowisku. Realizacja stawianych sobie celów oraz tworzenie nowych rozwiązań sprawia dużo radości, a przy tym nie jest się narażonym na krytykę ze strony przełożonych, ponieważ się ich nie ma.

Własny biznes oznacza najczęściej dużo większe zarobki, niż otrzymuje się na etacie. Nikogo nie trzeba także prosić o urlop, czy też wcześniejsze wyjście z pracy. Samemu dobiera się pracowników, więc nie trzeba zmuszać się do współpracy z osobami, których się nie lubi. Posiada się przy tym wszystkim pewność zatrudnienia, co oznacza, iż nie ma najmniejszego zagrożenia utraty pracy, jeżeli samemu się o tym nie zadecyduje.

Widoczne wady

Posiadanie własnego biznesu to wbrew pozorom nie takie proste przedsięwzięcie. Wymaga przede wszystkim wiedzy, kreatywności, umiejętności zarządzania, a także cierpliwości i wytrwałości. Ryzyko niepowodzenia spoczywa zawsze na właścicielu firmy – w razie kłopotów można utracić nie tylko majątek należący do przedsiębiorstwa, ale także osobisty. Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej demotywujących wad. Przychody z działalności są przeważnie nieregularne, a mimo to w każdym miesiącu trzeba opłacić wysokie składki ZUS, wydać pensje pracownikom, a także uporać się z innymi opłatami, na przykład czynszem za lokal, rachunkiem za prąd, czy też wodę.

Odpowiada się nie tylko finansowo, ale też prawnie za zaniechania swoje oraz zatrudnianych przez siebie osób, co może wywoływać nieustanny stres. Nigdy bowiem nie wiadomo do końca, czy nowa osoba w firmie będzie surowo przestrzegać ustalonych zasad. Nawet najdokładniej przeprowadzona rekrutacja nie jest w stanie w pełni pozwolić na weryfikację usposobienia przyszłego podwładnego. Nie ma się również płatnego urlopu, a także wielu przywilejów, takich jak chociażby branie opieki nad dziećmi. Trzeba przy tym wszystkim radzić sobie na bieżąco z niezbędnymi formalnościami, biurokracją oraz częstymi zmianami przepisów prawnych i podatkowych.