Umowa o pracę tymczasową – na czym to polega?

Umowa o pracę tymczasową – na czym to polega?

3 lutego, 2023 0 przez Redaktorka Dominika

W ostatnim czasie dużą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się umowa o pracę tymczasową. Niestandardowa forma zatrudnienia okazuje się być korzystnym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Nie wszyscy jednak dokładnie wiedzą, na czym polega taki sposób zatrudnienia. Co warto o nim wiedzieć?

Istnieje cała masa różnorodnych branż, w przypadku których umowa o pracę tymczasową będzie doskonałym rozwiązaniem. Taka forma zatrudnienia sprawdza się wszędzie tam, gdzie największa ilość pracy przypada na określony sezon, np. w okresie wakacyjnym. Jest to dosyć elastyczna forma zatrudnienia, którą chwalą sobie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy poszukujący tymczasowego zatrudnienia. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku umowy o pracę tymczasową bierze jednak udział również inny podmiot. Jaki? Co zrobić, aby mieć pewność, że stworzona przez nas umowa o pracę tymczasową jest w pełni zgodna z prawem i zawiera wszystko to, co powinno się w niej znaleźć? Przeczytaj nasz artykuł!

Czym jest umowa o pracę tymczasową?

Rozwiewamy wątpliwości – umowa o pracę tymczasową to inne uregulowania prawne niż te, z którymi mamy do czynienia w przypadku umowy na zastępstwo, umowy na okres próbny, czy umowy na czas określony. Zasady zatrudniania w ramach formy pracy tymczasowej zostały ujęte w specjalnej, stworzonej w tym celu ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. 

Praca tymczasowa to taki stosunek prawny, który ma charakter okresowy, wynika z nieobecności zatrudnionego przez pracodawcę pracownika lub z koniecznego do spełnienia terminu wykonania obowiązków, co nie byłoby możliwe przy standardowej ilości zatrudnionych już pracowników. W przypadku umowy o pracę tymczasową mamy również do czynienia z agencją pracy tymczasowej, która to zajmuje się rekrutacją pracowników, a także obsługą zatrudnienia. Chodzi tutaj o wypłacanie wynagrodzenia, prowadzenie akt osobowych pracownika i zajmowanie się innymi formalnościami koniecznymi do istnienia stosunku pracy. 

Jak stworzyć poprawną umowę o pracę tymczasową?

Formalności z zakresu prawa pracy bywają skomplikowane i zawiłe, dlatego decydując się po raz pierwszy na taką formę zatrudnienia, warto postawić na pomoc specjalistów. W tej roli najlepiej sprawdzą się doświadczeni prawnicy. Z ich wsparciem zweryfikowanie poprawności dokumentu i naniesienie zmian do przygotowanej przez agencję pracy tymczasowej umowy nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Unikniemy w ten sposób niejasnych zapisów i zadbamy o interesy wszystkich stron.