Praca tymczasowa, czyli wyjątkowa forma zatrudniania pracowników

Praca tymczasowa, czyli wyjątkowa forma zatrudniania pracowników

19 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Praca tymczasowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób młodych i starszych. Młodzi absolwenci, wchodzący dopiero na rynek pracy potrzebują połączenia nabytej wiedzy z praktyką. Czasami decydują się na pracę tymczasową za granicą. Pozwala im to podszkolić język, rozwinąć umiejętności interpersonalne, a czasami także bardziej świadomie podjąć decyzję dotyczącą przyszłego życia zawodowego. Ten typ pracy jest też dobrą propozycją dla osób starszych, które nie zawsze ze względów zdrowotnych mogą pracować na pełen etat. Każdy grosz powiększający ich skromne dochody, na pewno też się przyda.

Korzyści dla pracodawcy

Praca tymczasowa jest też dobrym rozwiązaniem dla samych pracodawców. Nie zawsze mogą zapewnić pracownikom pełen etat. Czasami potrzebują zatrudnić ludzi do realizacji krótkotrwałych projektów. Mogą szybko w ten sposób reagować na zmiany na rynku pracy. W ten sposób mają też okazję sprawdzić, czy dany pracownik jest godny zaufania i sprawdza się w działaniu. Za zatrudnienie odpowiedniego pracownika są odpowiedzialne agencje zewnętrzne, co pozwala na odciążenie działów personalnych firmy. Nie musi zajmować się urlopami, zwolnieniami lekarskimi, rozliczeniem umów. Odpadają także dodatkowe koszty, jakie ponosi pracodawca, który zatrudnia pracowników na stałe.

Stosowanie pracy tymczasowej

Oczywiście praca tymczasowa nie może być stosowana zawsze i wszędzie. Ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych jasno i szczegółowo określa tryb zatrudniania i wynagrodzenia. Nie może być tak, że pracodawca będzie wykorzystywał pracownika tymczasowego i w ogóle zrezygnuje z pracy na cały etat.

Praca tymczasowa sprawdza się na przykład w momentach nasilenia produkcji, w momentach, kiedy przeprowadzane są akcje promocyjne albo wtedy poziom zatrudnienia nieustannie się waha. Pracownika tymczasowego zatrudnia się poprzez agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę na czas określony. Oczywiście są też odrębne przepisy, które jasno określają przy jakiego typu pracy taka osoba może pracować.