Pożyczki płynnościowe – co to i kiedy mogą się przydać?

Pożyczki płynnościowe – co to i kiedy mogą się przydać?

19 kwietnia, 2022 0 przez Redakcja

W sytuacji, gdy firma traci płynność finansową, droga do całkowitego bankructwa staje się bardzo krótka. Kiedy nie da się na bieżąco opłacać wynagrodzeń, surowców, materiałów czy podatków i innych opłat, szybko mnożą się problemy. Pracownicy się zwalniają, produkcja pauzuje, na firmę spadają kontrole, wezwania do sądu i inne tego typu kwestie.

Dlatego jest tak ważne, aby w trudnej sytuacji szybko opanować problemy finansowe i dalej działać normalnie, a więc ciągle generować przychody. Tylko jak to zrobić, kiedy w firmowej kasie świeci pustkami, a ciągle pojawiają się nowe, niecierpiące zwłoki podatki i opłaty? Wartym uwagi rozwiązaniem może okazać się pożyczka płynnościowa.

Na czym polegają pożyczki płynnościowe i do czego służą?

Pożyczki płynnościowe mogą wielu osobom kojarzyć się z pożyczkami obrotowymi. W obu tych przypadkach mowa o zobowiązaniach udzielanych na pokrycie bieżących potrzeb firmy. Przez bieżące potrzeby można rozumieć bardzo różnorodne wydatki. Chociażby wspomniane już opłacenie wynagrodzeń czy zakup materiałów, a także uregulowanie zobowiązań wobec organów państwowych lub kontrahentów.

Czym w takim razie pożyczki płynnościowe różnią się od obrotowych? W przypadku pożyczek obrotowych nie są akceptowane negatywne wpisy w historii kredytowej. Natomiast pożyczki płynnościowe dedykowane są przede wszystkim tym firmom, które zostały dotknięte pandemią, a przed jej wystąpieniem dobrze radziły sobie finansowo.

W praktyce oznacza to, że przy zaciąganiu pożyczki płynnościowej dopuszczalne jest posiadanie opóźnień w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Konieczne jest jednak, aby opóźnienia powstały już w trakcie pandemii i były spowodowane właśnie ją, a nie jakimiś zupełnie innymi czynnikami.

Kiedy warto postawić na pożyczkę płynnościową?

Pożyczka płynnościowa będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli problemy są tymczasowe i firma wie, że, jeśli uda jej się przetrwać ten najtrudniejszy okres, dalej pójdzie już z górki. To dobra opcja dla przedsiębiorstw cierpiących z powodu pandemii, w szczególności takich branż, jak gastronomia, hotelarstwo i ogółem turystyka (ale nie tylko – znacznie szybciej byłoby wymienić branże, które na pandemii nie straciły niż te, które zostały nią dotknięte).

Więcej na temat pożyczki płynnościowej można dowiedzieć się pod adresem https://crbip.pl/pozyczki-plynnosciowe/. Jest to produkt finansowy dostępny dla firm o różnej wielkości i różnej formie prawnej, począwszy od spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, po spółki akcyjne. Warto więc zainteresować się nim bliżej, ponieważ może okazać się, że to właśnie on będzie strzałem w dziesiątkę i wyciągnie firmę z kłopotów finansowych.