Pożyczki online w dobie pandemii covid-19

Pożyczki online w dobie pandemii covid-19

12 października, 2020 0 przez Redakcja

Pożyczki pozabankowe w Polsce były i wciąż są bardzo popularne. To jedna z najchętniej wybieranych w naszym kraju form pożyczania pieniędzy, która cechuje się małym zakresem wymaganych formalności do wypełnienia przez osobę chcącą zaciągnąć zobowiązanie i niewielką ilością dokumentów, które trzeba przedstawić, a także szybkością załatwiania całej sprawy i co za tym idzie – błyskawicznym zastrzykiem gotówki. Pożyczka przez internet na konto, szybki kredyt online, pożyczka na raty, szybka pożyczka online czy pożyczki online w 15 minut, to wciąż chętnie wybierane przez konsumentów rozwiązania, ale epidemia koronawirusa COVID-19 zmieniła nieco zasady gry w tej branży i sytuacja dziś wygląda trochę inaczej. Czy trudniej teraz dostać pożyczkę? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Pandemia COVID-19, czyli choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 spadła na wszystkich nieoczekiwanie i przemeblowała nasze życie. Dotknęło to również firmy z branży finansowo-pożyczkowej, które oferują klientom takie usługi jak szybki kredyt online czy pożyczka przez internet na konto oraz pożyczki online w 15 minut. Przed epidemią ten rynek cały czas się rozwijał, a Polacy chętnie korzystali z takich rozwiązań.

Pożyczki pozabankowe – co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje – pożyczki pozabankowe – to możliwość pożyczenia pieniędzy z innego źródła niż bank. Czyli z firm pożyczkowych czy instytucji finansowych, które oferują taką możliwość. Różnią się one ogólnie rzecz biorąc od tradycyjnych kredytów bankowych kilkoma rzeczami, ale tą podstawową jest fakt, iż ich zaciągnięcie nie wymaga spełnienia wielu kryteriów wymaganych przez banki, przez co są łatwiej dostępne i szybciej przyznawane, a co za tym idzie – w wielu przypadkach pieniądze możemy otrzymać już właściwie tego samego lub następnego dnia po złożeniu wniosku. Wiele z nich można załatwić nie wychodząc z domu – za pomocą internetu lub telefonu. Tak przynajmniej było zanim pojawił się koronawirus…

Pożyczki pozabankowe a epidemia COVID-19

Teraz sytuacja nieco się zmieniła i szybka pożyczka online czy pożyczka na raty nie są już dostępne równie łatwo co wcześniej. Dlaczego? Wszystko za sprawą specjalnej ustawy mającej zapobiegać skutkom epidemii COVID-19 czyli tak zwanej Tarczy Antykryzysowej. Wprowadziła ona nowe rozwiązania, wedle których pożyczki udzielane na okres do 30 dni są obarczone ograniczeniem kosztów pożyczkowych do maksymalnie 5% kwoty. Z kolei w przypadku pożyczki ratalnej (na dłuższy czas) – może to być najwyżej 15% pożyczonej kwoty za pierwszy rok spłaty oraz nie więcej niż 6% za każde kolejne dwanaście miesięcy. W dodatku w ustawie pojawił się zapis, że firma pożyczkowa nie może stosować wyższych opłat niż 45% całkowitej kwoty zobowiązania. W międzyczasie – również z powodu epidemii – Narodowy Bank Polski obniżył stopy wpływające na oprocentowanie kredytów i pożyczek.

Pozornie te wiadomości powinny być pozytywne dla osób zainteresowanych takimi rzeczami jak pożyczki online w 15 minut, szybki kredyt online, pożyczka przez internet na konto, ale to niestety tylko pozory. Wynika to z faktu, iż wielu firmom pożyczkowym (zwłaszcza zagranicznym) ich działalność po wprowadzeniu nowych warunków przestała się opłacać i zniknęły z rynku. Dodatkowo klienci w niepewnych czasach nieco stracili zapał do pożyczania pieniędzy. A jakby tego było mało, to zmienia się sytuacja na rynku pracy i firmy pożyczkowe, które kontynuują swoją działalność obawiają się czy osoba pożyczająca od nich pieniądze nie stanie się za chwilę niewypłacalna i czy odzyskają później swoje pieniądze. W związku z tym firmy oferujące pożyczki pozabankowe (oferty prezentowane na takich portalach jak np. : www.pozyczki-24.pl ) zaostrzyły wymagania w stosunku do klientów. Wcześniej w wielu przypadkach wystarczył dowód osobisty i oświadczenie o zarobkach, aby otrzymać pieniądze. Teraz natomiast w większości firm trzeba wykazać potwierdzony i stały dochód, a i tak może być trudno o pożyczenie kwoty większej niż połowa otrzymywanej wypłaty. Mniej przychylnym okiem niż wcześniej spogląda się również na konsumentów mających złą historię kredytową lub opóźnienia w spłacaniu raty, coraz częściej wymaga się także poręczyciela. Każda firma ma oczywiście inne kryteria, ale ogólna zasada jest taka, że pożyczymy mniej i nie tak łatwo jak przed epidemią. Dobra informacja jest jednak taka, że koszty pożyczki również będą niższe za sprawą opisanych wyżej zmian.

Pożyczki pozabankowe czy kredyt w banku?


Mimo iż firmy pożyczkowe wprowadziły nieco więcej wymogów, to i tak nie zmieniła się podstawowa rzecz, która przyciągała do nich klientów. Nadal szybki kredyt online czy pożyczki online w 15 minut otrzymamy dużo łatwiej niż tradycyjny kredyt w banku.