Pożyczki dla zadłużonych – to dobre rozwiązanie?

Pożyczki dla zadłużonych – to dobre rozwiązanie?

6 lutego, 2020 0 przez Redakcja

Osoby obciążone długami i potrzebujące dodatkowej gotówki mogą skorzystać z pożyczki dla zadłużonych. Jest to produkt finansowy proponowany wyłącznie przez instytucje pozabankowe, który pomaga pozyskać środki osobom niemającym szans na kredyt w bankach.

Dowiedz się, kto może skorzystać z takiej pożyczki online i czy jest to korzystne rozwiązanie w sytuacji posiadania zadłużenia.

Czym są pożyczki dla zadłużonych?

Pod pojęciem pożyczki dla zadłużonych kryje się najczęściej pozabankowy kredyt gotówkowy na dowolny cel, o który mogą się ubiegać osoby mające problem z uzyskaniem finansowania w bankach. Nie mogą one liczyć na wsparcie tych instytucji zazwyczaj z takich powodów jak:

  • brak zdolności kredytowej wynikający ze zbyt wysokich obciążeń związanych ze spłatą innych zobowiązań,
  • złą historię kredytową w BIK wynikającą z opóźnień w regulowaniu zobowiązań wobec banków i instytucji pożyczkowych,
  • figurowanie w rejestrach dłużników BIG z powodu długów.

Na rynku dostępne są różne oferty pożyczek dla zadłużonych. Te w wyższych kwotach zazwyczaj wymagają zabezpieczenia (na przykład na nieruchomości) lub poręczenia innej osoby. Z produktów do kilku tysięcy złotych zwykle można skorzystać na podstawie uproszczonych formalności – w przypadku pożyczki online wystarczy mieć dowód osobisty, własne konto bankowe oraz stałe źródło dochodów.

Warto pamiętać, że koszt zaciągnięcia zobowiązania przeznaczonego dla osób zadłużonych jest przeważnie nieco wyższy niż w przypadku zwykłych kredytów. Instytucje chcą sobie bowiem w ten sposób zrekompensować wyższe ryzyko udzielania kredytów osobom o niepewnej sytuacji finansowej.

Kto może skorzystać z pożyczki dla zadłużonych?

Warunki ubiegania się o specjalną pożyczkę dla zadłużonych określa indywidualnie każda firma oferująca takie rozwiązanie. Do standardowych wymagań, jakie trzeba spełnić, najczęściej należy posiadanie dowodu osobistego i stałego miejsca zamieszkania w Polsce, a także otrzymywanie regularnych dochodów pozwalających na spłatę zaciągniętego zobowiązania.

Preferowane są zarobki uzyskiwane na podstawie umowy o pracę, a także dochody wynikające z emerytury bądź renty. Wiele firm uznaje jednak także inne źródła dochodów np. z umowy zlecenia, o dzieło, działalności gospodarczej, czy najmu nieruchomości.

Ważne!

Z reguły pożyczki dla zadłużonych pozwalają uzyskać finansowanie przede wszystkim osobom posiadającym negatywne wpisy w bazie BIK oraz rejestrach BIG. Firmy oferujące takie rozwiązania po prostu nie sprawdzają tych baz bądź znacznie łagodniej podchodzą do widniejących w nich wpisów. Większość instytucji wymaga jednak posiadania przez pożyczkobiorcę dochodów, dlatego osoby zadłużone i bezrobotne mają nikłe szanse na skorzystanie z takiej oferty.

Gdzie znaleźć ofertę pożyczki dla zadłużonych?

Firmy pozabankowe proponują szeroki wachlarz produktów odpowiadających na potrzeby osób w trudnej sytuacji finansowej. W większości przypadków są to pożyczki online, które można zaciągnąć w wygodny i szybki sposób przez Internet.

Wybór takich produktów jest bardzo duży, dlatego warto dokładnie zapoznać się ze szczegółami każdej oferty. W praktyce bowiem różnią się one pod wieloma względami – między innymi maksymalną kwotą zobowiązania, jaką można zaciągnąć, okresem spłaty, czy wreszcie wysokością oprocentowania i prowizji.

Warto też pamiętać, że nie każda pożyczka dla zadłużonych nosi taką nazwę – czasami fakt, że mogą z niej skorzystać osoby posiadające zadłużenie, wynika wyłącznie z warunków oferty.

Do najpopularniejszych rozwiązań przeznaczonych dla osób obciążonych długami należą pożyczki bez BIK. Polegają one na tym, że są udzielane bez brania pod uwagę historii kredytowej klienta, jaka widnieje w Biurze Informacji Kredytowej. Na podobnej zasadzie działają produkty bez sprawdzania rejestrów BIG.

W obu przypadkach wnioski kredytowe oceniane są głównie na podstawie informacji o dochodach i zobowiązaniach przekazanych przez klienta w formularzu. Zazwyczaj nie jest konieczne przedstawianie zaświadczeń o zarobkach, ani żadnych innych dokumentów potwierdzających dochody. Przy wyższych kwotach zobowiązania należy się jednak liczyć z tym, że pożyczkodawca może sobie je zażyczyć.

Czy warto skorzystać z pożyczki dla zadłużonych?

Pożyczenie kolejnej sumy pieniędzy w momencie, gdy już się spłaca inne zobowiązania, jest dość ryzykowne. W efekcie bowiem zwiększa się jeszcze bardziej ogólna kwota zadłużenia. Wiele osób nie ma jednak innego wyjścia, a specjalna pożyczka dla zadłużonych jest dla nich często jedynym rozwiązaniem trudnej sytuacji.

Skorzystanie z takiej oferty powinno być jednak dobrze przemyślane, ponieważ nadmierne zadłużenie może spotęgować kłopoty finansowe, prowadząc nawet do spirali długów, z której bardzo trudno się wydostać.

Szybkie i wygodne pożyczki bez BIK mogą być bardzo pomocne w załataniu domowego budżetu, ale tylko pod warunkiem, że zostaną zaciągnięte w odpowiedzialny sposób. Jeżeli więc masz negatywne wpisy w BIK lub BIG i potrzebujesz dodatkowej gotówki na ważne i pilne wydatki, możesz sięgnąć po specjalne produkty kredytowe dla osób zadłużonych – w końcu po to zostały stworzone, by pomagać takim osobom jak Ty. Pamiętaj jednak, by przed skorzystaniem z takiej oferty dokładnie policzyć, czy Cię na nią stać. Po uregulowaniu wszystkich zobowiązań wynikających z zadłużenia powinna zawsze zostać Ci  suma pieniędzy pokrywająca wszystkie inne wydatki związane z utrzymaniem.