Polski węgiel – co się z nim stało?
27 sierpnia, 2021Węgiel kamienny to podstawowy surowiec, z którego wytwarza się różnego rodzaje paliwa opałowe. Największe złoża węgla znajdują się w: Chinach, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Republice Południowej Afryki, Australii i na Ukrainie.
W Polsce wydobycie węgla zaczęło się w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to w Szczakowej (dzisiaj jednej z dzielnic Jaworzna) powstała pierwsza kopalnia węgla kamiennego.
Zasoby węgla kamiennego, jakie znajdują się w Polsce są bardzo duże. Polska przez wiele lat zajmowała czołową pozycję na liście państw o największym wydobyciu węgla kamiennego (miała nawet miejsce w pierwszej piątce). Ciekawostką może być fakt, że w roku 1979 w Polsce zostało wydobytych prawie 180 000 000 ton tego surowca (dotychczas najwięcej). Niestety, od tego czasu minęło wiele lat, a wydobycie węgla w Polsce znacznie spadło. Od 2002 roku Polska nie wydobywa nawet 100 000 000 ton rocznie, a od 2007 roku jej pozycja na liście państw o największym wydobyciu węgla kamiennego znacznie się pogorszyła (wtedy zajmowała dziewiąte miejsce, dziś jest jeszcze niżej).
Co się stało z Polskim węglem?
Zjawisk, jakie przyczyniły się do zmniejszenia wydobycia węgla kamiennego jest wiele. Należy wymienić tu przede wszystkim: zamykanie nierentownych kopalni (m.in. Dolny Śląsk – Wałbrzych, Nowa Ruda). Blokadą dla wydobycia okazało się stosowanie energooszczędnych technologii, których użycie spowodowało spadek zapotrzebowania na surowiec naturalny, jakim jest węgiel kamienny (dodatkowo trzeba tu też zaznaczyć, że ludzie zaczęli przechodzić na inne źródła energii, jak np. gaz, woda, słońce, co również było ciosem dla przemysłu wydobywczego). Jedną z przyczyn są względy ekologiczne – wyszły nowe przepisy o redukcji emisji dwutlenku węgla. Najgroźniejszym powodem spadku wydobycia węgla kamiennego w Polsce jest jednak wyczerpywanie złóż tego surowca – sprawa niebezpieczna, ponieważ do tej pory węgiel kamienny zaspokajał około 60% zapotrzebowania energetycznego kraju.
Gdzie w Polsce nadal wydobywa się węgiel kamienny?
Z pewnością węgiel wciąż wydobywa się na Śląsku – głównym województwie, w którym zawsze rozwijało się i do tej pory rozwija się górnictwo. Na Śląsku istnieją trzy główne okręgi wydobywcze: Rybnicki Okręg Węglowy, Górnośląski Okręg Przemysłowy oraz Zagłębie Dąbrowskie. Aktywnie wydobywa się węgiel również w województwie małopolskim, działające kopalnie to: Libiąż – KWK „Janina” oraz Brzeszcze – KWK „Brzeszcze”. Warto wspomnieć również o województwie lubelskim, gdzie znajduje się Zagłębie Lubelskie, a w nim aktywna kopalnia KWK Bogdanka.