Numizmatyka jako pasja i sposób na inwestowanie

Numizmatyka jako pasja i sposób na inwestowanie

22 listopada, 2021 0 przez Redakcja

Numizmatyka jest nauką, zajmującą się badaniem monet, banknotów i innych środków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym oraz technicznym. Numizmatyka ma swoje korzenie w XIV wieku, a jej rozkwit przypada na epokę renesansu. Co ciekawe, pierwsi kolekcjonerzy pojawili się już w czasach cesarstwa rzymskiego, kiedy monety stały się środkiem płatniczym.

Głównymi zadaniami numizmatyki są:

– kolekcjonowanie i klasyfikacja monet;

– datowanie monet, analiza znaków menniczych, a także połączona analiza ikonograficzna, metrologiczna i epigraficzna;

– ustalanie kręgu użytkowników danych monet;

– określanie dodatkowych funkcji monet;

– wyjaśnianie i interpretacja faktów i procesów dziejowych.

Numizmaty to monety, banknoty i medale o wartości kolekcjonerskiej. Ich zaletą jest staranne wykonanie, interesująca tematyka, rzadkość, przynależność do serii i wiele innych.

Inwestowanie w kolekcje numizmatów może dać niesamowitą satysfakcję, której nie da się porównać z innymi sposobami inwestowania. To tworzenie kolekcji, ciekawe dyskusje z innymi pasjonatami, prezentacja własnych zbiorów na szerszym forum, odkrywanie historii, która kryje się za kolejnymi emisjami, a także sposobność obcowania z małymi dziełami sztuki. Natomiast pasja ta wymaga poświęcenia i pracy.

Numizmatyka, czyli skupowanie cennych monet, wymaga ciągłego pogłębiania wiedzy, śledzenia trendów i sytuacji na rynkach. Trzeba orientować się w rodzajach stempla, kojarzyć najważniejsze mennice, serie numizmatyczne, nakłady i roczniki. Konieczna jest umiejętność odróżnienia monety z czasów rzymskich od frankijskich oraz znajomość surowców, używanych do produkcji monet.

Przed rozpoczęciem skupowania cennych monet trzeba się dokształcić: przeczytać literaturę na ten temat, zapisać się na fora lub grupy w social media, które zajmują się numizmatyką. Aby inwestować w numizmaty mądrze i fascynująco, trzeba stać się ich pasjonatem!

Najlepiej wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie. Kinomaniacy mogą szukać monet, poświęconych wielkim kinowym przebojom. Miłośników przyrody z pewnością zainteresują cudowne serie, poświęcone faunie i florze. Najbardziej rozpieszczani są wielbiciele historii, gdyż niemal co roku emitowane są nowe monety lub całe serie, upamiętniające ważne postacie i wydarzenia. Bardziej ambitni kolekcjonerzy mogą specjalizować się w konkretnym okresie historycznym i zbierać na przykład monety z czasów napoleońskich.

Numizmatyka rozróżnia siedem stanów, w których może znaleźć się moneta. Jest do klasyfikacja stosowana na całym świecie, a terminy różnią się w zależności od języka. Stan I zwany jest stanem menniczym. Współczesne monety kolekcjonerskie nadają się do inwestowania właśnie tylko w tym stanie, tj. nie mają nawet najmniejszych defektów, uszkodzeń, czy śladów czyszczenia. Monety kolekcjonerskie przechowywane są zazwyczaj w specjalnych plastikowych kapslach, a wyjmowane są z nich jedynie w czystych białych rękawiczkach. Monetę dyskwalifikuje nawet drobna rysa, przebarwienie, czy zabrudzenie.

Liczącym się na rynku światowym producentem numizmatów jest Narodowy Bank Polski.