Niwelacja terenu – czy wymaga pozwolenia i jak przebiega?

Niwelacja terenu – czy wymaga pozwolenia i jak przebiega?

18 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Niwelacja terenu to nic innego, jak usuwanie jego nadmiaru, tak, aby działka stała się idealnie równa. Bardzo często niwelacja stanowi prekursor do realizacji określonej inwestycji na danym terenie, czyli na przykład do zbudowania fabryki czy biura. Ciężko bowiem zbudować stabilną nieruchomość na nierównym terenie, szczególnie, jeśli nierówność ta jest duża.

Jest szereg ważnych informacji, które warto poznać, zanim zleci się komuś dokonanie niwelacji. Przede wszystkim inwestorów może interesować, czy wymaga ona pozwolenia na budowę i jak dokładnie przebiega. Poniżej postaramy się dokładnie wytłumaczyć te kwestie!

Czy niwelacja terenu wymaga pozwolenia?

Odpowiedź na pytanie, czy niwelacja terenu wymaga pozwolenia jest dość złożona. W pierwszej kolejności trzeba zauważyć, że w świetle prawa budowlanego niwelacja terenu nie jest pracą budowlaną, a więc sama w sobie nie wymaga pozwolenia na budowę. Na tym jednak sprawa się niestety nie zamyka, więc, jeśli ktoś już zaczynał planować rozpoczęcie niwelacji bez uzyskania wcześniej pozwolenia, powinien się wstrzymać.

Dlaczego? Sama niwelacja nie jest pracą budowlaną, ale jest natomiast pracą przygotowawczą do prac budowlanych, jeśli na przykład wyrównujemy teren w celu zbudowania na nim nieruchomości. Z kolei rozpoczęcie prac przygotowawczych wymaga uzyskania najpierw pozwolenia na budowę. W praktyce więc bez rzeczonego pozwolenia się nie obejdzie.

Nie da się ukryć, że zasady w tym zakresie są stosunkowo mało intuicyjne. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli rozpoczniemy prace bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę, narażamy się na srogie kary, więc zdecydowanie nie powinno się tego typu kroków podejmować.

Jak przebiegają roboty ziemne?

Kiedy rozpocznie się proces niwelacji, pierwszym krokiem wykonawcy będzie zawsze usunięcie humusu (warstwy wierzchniej ziemi) i przewiezienie go w inne miejsce. Potem do pracy ruszą geodeci w celu wykonania niezbędnych pomiarów.

Następnie przy pomocy specjalistycznego sprzętu (w zależności od potrzeb m.in. spycharek czy koparek) ziemia zostanie wyrównana zgodnie z ustaleniami firmy ze zleceniodawcą. Ostatnim krokiem jest wykorzystanie wcześniej odłożonego humusu, który doskonale nadaje się do sadzenia roślin, z uwagi na swoją urodzajność.

Żeby poznać dokładną cenę niwelacji terenu, trzeba umówić się z potencjalnym usługodawcą, aby w ramach wizji lokalnej zmierzył działkę i oszacował koszt. Odpowiednio dobrana firma roboty ziemne w Gdańsku wykona ją szybko i skutecznie, a warto też sprawdzić, czy przypadkiem nie oferuje innych interesujących nas usług. Przy inwestycjach budowlanych roboty ziemne nie kończą się bowiem na niwelacji terenu, a trzeba też między innymi wykonać wykop pod fundamenty. Jeśli wszystkimi tymi elementami zajmie się jedna firma, cały proces powinien przebiegać bardziej sprawnie.