Maski jednorazowe – ochrona przed wirusami i nie tylko

Maski jednorazowe – ochrona przed wirusami i nie tylko

22 września, 2021 0 przez Redakcja

Wirusy, bakterie, smog i inne zanieczyszczenia – te wszystkie rzeczy zagrażają nam na co dzień.  Jak możemy się przed nimi uchronić? Wzmocniona odporność nie zawsze wystarczy. Skutecznym rozwiązaniem są za to maski jednorazowe. Żeby jednak spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio dobrane i używane. Zobacz jak wybrać jednorazowe maski. 

Maski jednorazowe – bariera przed wirusami 

Jeszcze niedawno nikt z nas nie pomyślałby, że noszenie masek będzie obowiązkowe. W szpitalach owszem, ale w sklepie lub na dworze? Dziś obowiązkowe maseczki towarzyszą nam tylko w przestrzeniach zamkniętych, warto jednak poświęcić chwilę na ich wybór.  Najczęściej stosowanym rodzajem masek jednorazowych są maski chirurgiczne. Ich zadaniem nie jest filtrowanie powietrza, ale stworzenie bariery ochronnej. Maski jednorazowe chirurgiczne zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia, w tym wirusy, zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Innymi słowy, chronią użytkownika i otoczenie. Osoba zarażona nie roznosi choroby, ponieważ maseczka zatrzymuje zanieczyszczenia  po wewnętrznej stronie. Ale także, że nie dopuszcza do przedostania się wirusów z zewnątrz. 

Jak używać masek jednorazowych?

Maseczki chirurgiczne powstają z najwyższej jakości materiałów ochronnych. Mimo że ich cena nie jest wysoka, to są najlepszą ochroną przed zanieczyszczeniami i chorobami. Maski składają się z trzech warstw włókniny polipropylenowej, która tworzy skuteczną barierę. Żeby jednak maski jednorazowe spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio często zmieniane. 

Jak sama nazwa wskazuje, maskę zmieniamy z każdym nowym wyjściem, może nawet i częściej, a nie nosimy przez cały tydzień jedną. Według badań maskę chirurgiczną powinno zmieniać się co godzinę. Materiał, z którego są zrobione nie przepuszcza za dużych ilości powietrza. Dlatego też po godzinie w maseczce robi się wilgotno od naszego oddechu. W takim momencie użytkowanie przestaje być komfortowe i jest to sygnał do zmiany maseczki. Pamiętaj, że na masce jednorazowe gromadzą się zanieczyszczenia, niezmieniany produkt staje się siedliskiem wirusów i bakterii i może nam wręcz zaszkodzić, a nie pomóc. Dlatego regularne wymienianie masek jednorazowych jest bardzo ważne. 

Jak poprawnie zmienić maskę ochronną? 

Maseczkę należy zdejmować delikatnie i czystymi rękami. Pamiętaj, żeby umyć ręce bądź je odkazić. Następnie zdejmij maskę, ściągając sznureczki po bokach. Zużytą maseczkę wyrzuć do kosza na śmieci. Pamiętaj także, żeby nie dotykać materiału.