Konto maklerskie – co to i jak założyć?

Konto maklerskie – co to i jak założyć?

23 maja, 2023 0 przez Redakcja

Konto maklerskie – co to i jak założyć?

Giełda jest z pewnością czymś bardzo interesującym. Często czytamy nagłówki jak to ktoś od zera został milionerem, albo wręcz odwrotnie, z milionera stał się bankrutem. Do inwestowania na giełdzie potrzebne jest konto maklerskie, co to jest i jak je założyć?

Konto maklerskie – co to jest?

Konto maklerskie jest to rachunek którego potrzebujemy aby rozpocząć inwestowanie na giełdzie. Możemy je otworzyć w większości dostępnych banków w Polsce, możemy również skorzystać z pośredników i firm trzecich. Na naszym koncie maklerskim możemy dokonywać transakcji kupna i sprzedaży takich aktywów jak:

  • akcje
  • obligacje
  • kontrakty
  • ETF-y
  • złoto (papierowe indeksy)
  • srebro (papierowe indeksy)

Handel na dzisiejszych platformach giełdowych jest całkiem prosty. Wystarczy do tego tylko komputer z dostępem do Internetu, lub smartfon z odpowiednią aplikacją. Na naszym koncie maklerskim obserwować możemy wykresy, wyceny spółek, notowania akcji z przeróżnych stron świata, ceny metali szlachetnych np. złota, czy srebra, oraz wiele innych. Dokonywanie transakcji kupna i sprzedaży odbywa się błyskawicznie, za sprawą jednego kliknięcia. Po wybraniu interesującego nas aktywa, wystarczy podać ilość którą chcemy zakupić lub sprzedać, bądź kwotę którą chcemy na to przeznaczyć, wybrać cenę po której chcemy to zrobić, albo wykonać nasze zlecenie natychmiastowo. Prowizje które są pobierane za każdy zakup i sprzedaż nie uszczuplą zbytnio naszego portfela, dlatego śmiało możemy dokonywać nawet wielu transakcji dziennie. Należy pamiętać również o obowiązku podatkowym, który jest na nas nakładany przy każdym uzyskanym przez nas zysku. Tzw. podatek od zysków kapitałowych wynosi aktualnie 19% i musimy go rozliczać co roku, uwzględniając rok poprzedni. Zakupy instrumentów finansowych może oczywiście załączyć jako koszt uzyskania przychodu. W przeciwnym razie, może się zdarzyć sytuacja, gdzie podatek zapłacimy od całości inwestycji.

Konto maklerskie – jak założyć?

Żeby założyć konto maklerskie, musimy otworzyć rachunek inwestycyjny np. w banku, w którym posiadamy nasze konto bankowe. Potrzebna będzie nam do tego aplikacja naszego banku na smartfonie, lub komputer z dostępem do Internetu, gdzie wykonamy wszystko za pomocą przeglądarki. Do otwarcia takiego rachunku wymagane będzie przesłanie wszystkich naszych danych osobowych do instytucji bankowej, która w naszym imieniu otworzy dany rachunek inwestycyjny. Często wymagany jest też skan dokumentu tożsamości i dokument potwierdzający naszą aktualną obecność w kraju, np. może być to faktura za prąd, gaz, Internet, lub inne media, jednak nie starszy niż 3 miesiące.