Jakie cechy powinna mieć osoba na stanowisku przedstawiciela handlowego?

Jakie cechy powinna mieć osoba na stanowisku przedstawiciela handlowego?

22 lipca, 2021 0 przez Redakcja

Zawód przedstawiciela handlowego jest obecny na polskim rynku od przeszło dwudziestu lat. Przez ten czas większość przedsiębiorców zdążyła już przekonać się, że warto inwestować w dobrych przedstawicieli handlowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba zatrudniona na takim stanowisku będzie sobie dobrze radzić. Do wykonywania zawodu przedstawiciela handlowego potrzebne są określone predyspozycje.

Do czego potrzebny jest w firmie przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy to osoba, które jest odpowiedzialna za pozyskiwanie nowych klientów oraz utrzymywanie dobrych kontaktów z już posiadanymi kontrahentami. Przedstawiciel pełni więc rolę opiekuna klienta. Odpowiada on na zapytania, negocjuje ceny oraz rozwiązuje różnego typu problemy. Inną ważną jego funkcją jest budowanie pozytywnego wizerunku firmy w otoczeniu.

Jak wygląda praca przedstawiciela handlowego?

Przedstawiciele handlowi pracują w terenie a w swojej macierzystej firmie bardzo często nie mają wyznaczonego stacjonarnego miejsca pracy. Zostaje im przydzielony rejon do obsługi. Zależnie od branży jest to teren miasta, województwo a nawet połowa kraju. Przedstawiciele, którzy mają duże rejony do obsługi zwykle w dni powszednie pracują daleko poza domem i korzystają z hoteli. Główne narzędzia pracy przedstawiciela handlowego to samochód, telefon i laptop. W ich przypadku duża część pracy odbywa się w trybie zdalnym. Przedstawiciel zanim uda się do klienta musi u siebie w domu przygotować się do tego spotkania. Sprawdza cenniki, przygotowuje oferty, kontaktuje się z magazynem firmy.

Jakie cechy powinien posiadać dobry przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy powinien przede wszystkim być samodzielny. To on sam musi zarządzać własnym czasem pracy, osobiście ustala sobie zadania i priorytety. Nikt nie podaje mu gotowych list potencjalnych klientów, tylko samodzielnie musi on takie firmy ustalić. Choć nikt go nie nadzoruje na co dzień, nie oznacza to, że może być nieefektywny. W regularnych odstępach czasu zobowiązany jest on wysyłać raporty, które najlepiej pokazują jak radzi sobie dany przedstawiciel. Aby móc z sukcesami uprawiać ten zawód trzeba być człowiekiem odpornym na stres, który potrafi szybko reagować i samodzielnie rozwiązać każdy problem. O jego wynikach zdecyduje także to, jak będzie postrzegany przez klientów. Przedstawiciel musi więc posiadać szeroką wiedzę na temat promowanych produktów, bo tylko wtedy będzie oceniany jako profesjonalny fachowiec. To, co jest niezmiernie ważne to umiejętność elastycznego podejścia do potrzeb klienta. Nie chodzi tutaj tylko o dostosowanie się czasowe ale także o szybkie przygotowywanie ofert, które odpowiadają aktualnym potrzebom klienta a najlepiej takich, które rozwiążą jego problemy. Ważny jest także jego wygląd, który zawsze powinien być nienaganny. Przedstawiciel musi być osobą komunikatywną, która z łatwością nawiązuje i podtrzymuje rozmowy. Dzięki odporności na stres będzie on też potrafił w sposób wyważony reagować na wszelkie sytuacje trudne.

Pozytywne nastawienie

Każdego przedstawiciela handlowego w codziennej pracy powinno cechować pozytywne nastawienie. Jest to zawód bardzo trudny, gdzie porażki przeplatają się sukcesami. Szukając nowego klienta niekiedy trzeba bezskutecznie odwiedzić kilkanaście firm. Prawdziwy przedstawiciel handlowy nie może jednak się tym zrażać. Zawsze wchodząc do klienta powinien nastawiać się na sukces i emanować entuzjazmem. Taka postawa niezwykle pomaga w skutecznej sprzedaży. Powinien być otwarty i zawsze pomocny, bo klienci bardzo to cenią.