Jak prowadzić małą lub średnią firmę?
27 września, 2022Nie od dziś wiadomo, że gospodarka małymi i średnimi przedsiębiorstwami stoi. To właśnie sektor małych i średnich przedsiębiorstw generuje największy procent dochodu krajowego brutto. Czy zatem tak zasłużeni dla rozwoju gospodarki prywatni przedsiębiorcy, właściciele małych firm są należycie doceniani przez rząd? Czy mogą liczyć na wsparcie ze strony administracji rządowej na początku biznesowej drogi i w okresie możliwych trudności spowodowanych również ogólnoświatowym kryzysem? Teoretycznie tak.
Istnieje wiele możliwości pomocy i wsparcia, z których małe i średnie firmy mogą skorzystać.
Państwo zapewnia pomoc finansową przede wszystkim prowadząc program gwarancji kredytowych, które ułatwiają młodemu przedsiębiorcy uzyskanie preferencyjnego kredytu w banku. Oferuje również możliwość uzyskania kredytu podatkowego, czyli możliwości zapłacenia należnego podatku w późniejszym terminie.
Rząd pomaga również w pozyskiwaniu europejskich środków pieniężnych, dotacji z Unii Europejskiej. Działają programy pomocowe, w ramach których właściciele firm mogą starać się miedzy innymi o pieniądze na wdrożenie innowacji produkcyjnej. Dotacje z UE mogą okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem dla polskich firm. Niefinansową formą pomocy są oferowane przedsiębiorcom szkolenia dla firm oraz tak zwane inkubatory przedsiębiorczości (parki przedsiębiorczości). Wprowadzone uproszczenia procedury zakładania firmy, tzw. jedno okienko, jest również ukłonem ze strony administracji rządowej w kierunku przedsiębiorczych obywateli, którzy chcieliby zostać właścicielami prywatnej firmy. Co prawda tym, na co czekają wszyscy przedsiębiorcy jest obniżenie podatków i składek na przymusowe ubezpieczenia społeczne, ale „jedno okienko” też nie jest bez znaczenia, przynajmniej na początku biznesowej drogi.
Jeśli chodzi o ZUS i ubezpieczenia, to w dobrej sytuacji są ci, którzy zakładają pierwszą w swoim życiu firmę. Przez pierwsze dwa lata będą mogli płacić mniejszą składkę zusowską. W ostatnim czasie banki stały się bardziej otwarte na małe i średnie przedsiębiorstwa. Właścicieli firm przestano postrzegać jak klienta indywidualnego, a zaczęto traktować jak przedsiębiorcę. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie specjalne konta firmowe, biznesowe dla przedsiębiorców oraz atrakcyjne kredyty celowe przeznaczane np. na szybką inwestycję firmową. Ostatnio banki poszły jeszcze dalej i oferują nawet małym przedsiębiorstwom factoring wraz usługami dodatkowymi. Mogą to być usługi reklamowe, kojarzenie dostawców i odbiorców, windykacja należności, opracowywanie projektów rozwoju firmy.
Leasing jest już zadomowioną formą kredytowania firm. Leasingiem zajmują się firmy leasingowe i banki. W leasing przedsiębiorca może wziąć np. samochód służbowy czy nieruchomość. Jeśli młody przedsiębiorca nie ma swojego pomysłu na prowadzenie firmy, nie stworzył własnego biznes planu, może zastanowić się nad franchisingiem, czyli franszyzą.
Franczyzodawca narzuca warunki prowadzenia firmy, a tym samym daje podwaliny pod konkretny, rzeczowy biznes plan franczyzobiorcy. Jednak warunkiem zostania franczyzobiorcą jest pokaźny kapitał firmy, którym młody przedsiębiorca musi się wykazać, by móc pod szyldem znanej marki prowadzić działalność handlową czy usługową. Małe i średnie przedsiębiorstwa to firmy zatrudniające poniżej 250 pracowników.
W praktyce polskie przedsiębiorstwa są mniejsze, a dużą ich część stanowią mikroprzędsiębiorstwa z kilkoma pracownikami lub firmy jednoosobowe. Przyszłość należy do ludzi przedsiębiorczych, pracowitych i oszczędnych. Miejmy nadzieję, że rząd polski nie będzie utrudniał życia ludziom, którzy – jak to się tu już rzekło – są motorem rozwoju krajowej gospodarki.