Giełdy na świecie

Giełdy na świecie

17 kwietnia, 2023 0 przez Redakcja

Giełdy na świecie umożliwiają inwestowanie i pozyskiwanie kapitału

Giełdy na świecie – co warto wiedzieć na ten temat?

W XXI wieku można handlować niemal wszystkim – samochodami, ubraniami czy żywnością. My jednak skupimy się na obrocie instrumentami finansowymi, przez co rozumiemy akcje spółek, obligacje korporacyjne, ETF-y itp. Do obrotu tymi instrumentami inwestycyjnymi służą giełdy finansowe. Jakie są największe giełdy na świecie? Zostań z nami, a poznasz kilka z nich.

Giełda papierów wartościowych – co to takiego jest?

Giełda papierów wartościowych to pojęcie, z którym zapoznaje się m.in. każdy student ekonomii oraz finansów. Jest to takie miejsce, w którym odbywa się handel instrumentami finansowymi.

Co ważne, miejsce to niekoniecznie rozumiemy w sferze fizycznej. Wręcz przeciwnie – dzięki rozwojowi technologii cyfrowej coraz częściej handluje się online, bez wychodzenia z domu lub biura. Oczywiście, wciąż istnieją takie giełdy na świecie, na których możliwy jest handel fizyczny – stąd też można jeszcze spotkać się z charakterystycznym widokiem zabieganych maklerów, którzy z dużym zainteresowaniem obserwują notowania spółek wyświetlane na dużych prompterach.

Giełdy na świecie – kto na nich zarabia?

Teoretycznie giełdy na świecie pozwalają zarobić każdemu: spółkom-emitentom akcji, inwestorom oraz biurom maklerskim.

Giełda papierów wartościowych to system, który działa na zasadzie rynku wtórnego. Spółki emitują swoje akcje, by pozyskać kapitał, który pozwoli im na finansowanie dalszej działalności i rozwoju biznesowego. Tym samym emisja akcji na giełdzie może być ciekawą alternatywą dla kredytu bankowego.

Emitowane przez spółki akcje są przedmiotem obrotu między inwestorami. Mogą oni osiągać zyski poprzez zakup akcji po niższej cenie oraz ich odsprzedaż po wyższym kursie (oczywiście, trzeba wówczas uwzględnić również koszty prowizji oraz podatek od zysków kapitałowych).

Kolejną grupę podmiotów, które zarabiają na giełdzie, stanowią biura maklerskie. Źródłem ich dochodu są prowizje pobierane od każdej transakcji – niezależnie od tego, czy inwestor odniósł sukces.

Największe giełdy na świecie

Wśród największych giełd papierów wartościowych na świecie wyróżnia się między innymi:

  • London Stock Exchange (LSE) – brytyjska giełda jest jedną z najstarszych na świecie. Należy ona również do największych w Europie,
  • New York Stock Exchange (NYSE) – należy ona definitywnie do najważniejszych podmiotów, jeśli chodzi o giełdy na świecie. Jest tak z uwagi na kapitalizację oraz faktu, że są niej notowane takie globalny marki jak między innymi: Coca-Cola, Tesla, Apple, Microsoft czy Exxon Mobil,
  • Deutsche Börse – niemiecka giełda, która została założona w 1990 roku w Niemczech (w ramach zjednoczenia RFN i NRD).

Wyżej wymienione giełdy to czołówka, jeśli chodzi o zachodni punkt widzenia. Oczywiście nie są jedyne tego typu systemy na świecie. Oprócz tego należy również wspomnieć o innych dużych giełdach; wśród nich znajdują się na przykład Tokyo Stock Exchange w Japonii (TYO) czy Shanghai Stock Exchange w Chinach, które również zajmują ważne miejsce w globalnym systemie finansowym.

Giełdy na świecie pełnią niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu współczesnej gospodarki. Umożliwiają one przepływ kapitału od inwestorów do przedsiębiorstw (oraz – w przypadku trafnej inwestycji – w drugą stroną). Rzecz jasna, inwestowanie wiąże się z ryzykiem – największe giełdy na świecie nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem.