Faktoring niepełny z regresem – na czym to polega?
10 maja, 2022Istnieje wiele rodzajów faktoringu. Dwoma głównymi kategoriami jest faktoring pełny oraz faktoring niepełny. W dzisiejszym artykule skupiamy się na drugim rodzaju, a także wskazujemy, jakie są zalety faktoringu z regresem. Czy to dobre rozwiązanie dla firm?
Faktoring niepełny z regresem – na czym to polega?
Przenoszenie wierzytelności na firmę faktoringową jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, które pozwala wielu polskim firmom na poprawę płynności finansowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma nie musi czekać na wpłatę należności od kontrahenta, co często trwa dłuższy czas. W ten sposób szybko pozyskuje pieniądze ze sprzedaży określonych produktów i usług, z których może korzystać w celu dalszej działalności. Brak zablokowanych środków jest tutaj bez wątpienia największą zaletą.
Dostępnych możliwości w zakresie warunków faktoringu jest jednak naprawdę wiele. Właściwy rodzaj powinien być dobrany na podstawie potrzeb firmy. Faktoring możemy podzielić m.in. na pełny oraz niepełny, czyli faktoring z regresem. Na czym polega faktoring niepełny? Kto i dlaczego powinien z niego skorzystać?
Zasady faktoringu niepełnego z regresem
Wybierając faktoring niepełny musimy liczyć się z kilkoma istotnymi faktami. Przede wszystkim faktor, czyli firma faktoringowa nie przejmuje ryzyka niewypłacalności dłużników. Oznacza to, że jeśli kontrahent nie dokona wpłaty na konto faktora w wyznaczonym terminie, przedsiębiorstwo korzystające z faktoringu musi dokonać zwrotu środków na rzecz firmy faktoringowej. Faktor wykupuje więc wierzytelności, ale tylko do momentu wypłacalności kontrahentów. Wybór faktoringu pełnego lub niepełnego powinien być podyktowany przede wszystkim dotychczasowymi doświadczeniami przedsiębiorstwa podczas dokonywania transakcji, a także charakterystyką danej branży. Na takie rozwiązanie powinny zdecydować się firmy, które posiadają zaufanych partnerów handlowych.
Faktoring niepełny – zalety
Czy faktoring z regresem ma jakieś pozytywne strony? Oczywiście! Jedną z najważniejszych są niższe koszty takiej usługi oraz znacznie mniejsza ilość formalności. Jeśli więc posiadamy grono stałych kontrahentów i jesteśmy pewni ich wypłacalności, warto zdecydować się na takie oszczędniejsze rozwiązanie. W przypadku faktoringu z regresem nie płacimy bowiem prowizji związanej z przejęciem ryzyka przez faktora. Kiedy pojawi się ryzyko niewypłacalności, możemy szybko podjąć działania, które będą miały na celu ściągnięcie powstałych na podstawie faktur należności. Kluczem do sukcesu z faktoringiem niepełnym jest więc w porę podjęta interwencja.