E-KRS ulga dla przedsiębiorców?

E-KRS ulga dla przedsiębiorców?

15 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Największym sukcesem cyfryzacji w komunikacji przedsiębiorców z urzędami państwowymi, jest zdecydowanie wprowadzenie systemu e-KRS. Tak to przynajmniej przedstawia Ministerstwo Sprawiedliwości, które upatruje się w tym przejścia z ery papierowej do ery cyfrowej. Czy tak faktycznie jednak jest? W rzeczywistości większych firm i korporacji zatrudniających prawników, ten problem spadł na adwokatów i radców prawnych. O czym warto pamiętać, jeśli wnioski do KRS wypełniałeś do tego momentu sam? Jakie kontrowersje pojawiły się wraz z uruchomieniem pełnej funkcjonalności Portalu Rejestrów Sądowych?

Portal Rejestrów Sądowych – jeden by rządzić wszystkimi

Od pierwszego lipca przedsiębiorcy są zmuszeni składać wnioski za pomocą Portalu Rejestrów Sądowych. Zanim przejdziemy do meritum i zajmiemy się problemem tego, jak złożyć taki wniosek, należy przedstawić pokrótce tę platformę. W rzeczywistości jest to nic innego jak tylko całkiem przyjemna i przejrzysta strona, zawierająca odnośniki do witryn, które funkcjonowały już kiedyś w przeszłości. Jest to więc swoista mapa, w której możemy odnaleźć wszelkie niezbędne do prowadzenia biznesu portale. Jej adres (w dalszym ciągu jest praktycznie niemożliwy do odnalezienia przy użyciu Google) to prs.ms.gov.pl.

Praktycznie najważniejszą innowacją od pierwszego lipca jest natomiast możliwość wypełniania wniosków do KRS.

E-KRS – innowacja na miarę XXI wieku

Choć zazwyczaj braknie słów, aby opisać niską jakość wykonania portali rządowych, tym razem muszę przyznać – strona PRS i świadczone za jej pomocą usługi działają całkiem przyzwoicie. Aby złożyć niezbędny wniosek, musisz założyć profil zaufany. Jeśli podpisywałeś roczne sprawozdania finansowe, to pewnie już taki posiadasz i wystarczy, że się zalogujesz.

Po przejściu weryfikacji oraz potwierdzeniu swojej tożsamości zobaczysz pięć możliwości: rejestrację nowego podmiotu, wniosek o zmianę (także w dziale 4 rejestru), wykreślenie z KRS, wykreślenie z rejestru przedsiębiorców, a także piątą, choć nieco inną kategorię, czyli “inne wnioski”. Po wybraniu interesującej cię, będziesz zmuszony wypełnić nic innego, jak intuicyjny i automatycznie dostosowujący się do potrzeb twojego biznesu, formularz interaktywny. W kroku trzecim dokonasz należnych opłat za zmianę wpisu w KRS, które najczęściej wynoszą 350 złotych, a następnie wyślesz wniosek. Na każdym etapie masz możliwość zapisania wprowadzonych danych i powrotu do nich w najdogodniejszym momencie. Warto pamiętać, że będą one przechowywane tylko dwa tygodnie.

Czy rzeczywiście jest tak kolorowo?

Czytając poprzedni akapit pewnie odetchnąłeś z ulgą. Wreszcie koniec zagmatwanych formularzy, żmudnego wypełniania, przekreślania niedotyczących okienek i czytania informacji małym druczkiem. Niestety – e-KRS na obecnym etapie nie jest systemem dopracowanym i kompletnym, a korzystanie z niego momentami jest prawdziwą udręką. O ile samo wypełnienie wniosku i wygenerowanie go zajmuje jedynie chwilkę, o tyle funkcjonalność płatności i zatwierdzania formularza praktycznie nie działa. Dla lepszego zobrazowania sytuacji należy zauważyć, że dokonanie dowolnej zmiany w KRSie fundacji oznacza konieczność opłaty w tradycyjny sposób, a co za tym idzie, także wysłania kompletu dokumentów w oryginałach pocztą.

Dodzwonienie się na infolinię KRS, która wedle informacji na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości posiada wszelkie informacje, graniczy z cudem i często zajmuje przeszło godzinę. Po połączeniu konsultanci twierdzą, że nie posiadają żadnych informacji, a przedsiębiorcy i ich pełnomocnicy muszą uczyć się wszystkiego w praktyce.

O ile samo wprowadzenie cyfryzacji do Krajowego Rejestru Sądowego jest zjawiskiem, które należy przyjąć z wielką aprobatą, o tyle sposób przeprowadzenia tego procesu zasługuje na wyrażenie głębokiej dezaprobaty. Wprowadzenie zmian “na kolanie” bez przygotowania niezbędnych poradników na stronach rządowych, zaciemnia sytuację przedsiębiorców i pogarsza ich sytuację w kontaktach z administracją rządową. Jeśli musisz dokonać zmian w KRS, których termin jeszcze nie nadchodzi, lepiej zaczekaj. Może wkrótce sytuacja się wyklaruje i będziemy wiedzieć więcej?