Dlaczego warto ocenić ryzyko zanim zainwestujemy swoje pieniądze?

Dlaczego warto ocenić ryzyko zanim zainwestujemy swoje pieniądze?

27 lutego, 2020 0 przez Redakcja

Przy odpowiednim zaangażowaniu i odrobinie szczęścia inwestowanie może okazać się dobrym sposobem na zarobek. Zazwyczaj jednak im większe ryzyko, tym większa potencjalna wygrana. Bezpieczne inwestycje rzadko okazują się bardzo dochodowe, do tego wymagają dużo cierpliwości. Dlatego bywa, że bez zastanowienia decydujemy się na inwestycję, która obiecuje szybki i duży zysk. Warto jednak dobrze się zastanowić nad każdą decyzją.

Czy na pewno warto?

Niewiele inwestycji można uznać za całkowicie pewne, jednak istnieją takie, przy których możemy być pewni, że w najgorszym wypadku wyjdziemy na tak zwane zero lub niewielki minus. Przykładami bezpiecznych inwestycji może być zakup kruszcu albo założenie lokaty bankowej. Jakikolwiek zarobek będzie wymagał cierpliwości i nie będzie oszałamiający, ale możemy być pewni, że nie będziemy żałować. Z kolei inwestycje w akcje na giełdzie czy nowatorskie start-up’y mogą wywoływać dreszczyk emocji, ale mają potencjał w najgorszym wypadku doprowadzić do bankructwa. Przede wszystkim należy więc inwestować z rozwagą. Ludzie mają tendencję do podejmowania gwałtownych, niekoniecznie przemyślanych decyzji zwłaszcza, kiedy jeszcze nie mają doświadczenia. Dobrym pomysłem może więc być zaczynanie przygody z inwestowaniem od niewielkich kwot, przynajmniej dopóki nie nabierzemy pewnej wprawy.

Ryzyko kontrolowane

Operując w świecie inwestycji, kiedy planujemy podjąć jakieś ryzyko, powinniśmy wiedzieć przynajmniej w przybliżeniu, ile ono wynosi. Jeśli nie mamy pojęcia, jakie jest prawdopodobieństwo porażki, ani co może wpłynąć na powodzenie naszej inwestycji, lepiej jest w nią nie inwestować. Ryzyko jest możliwe do zaakceptowania, jeśli możemy je zmierzyć i ocenić, czy jest za wysokie, czy jednak do przyjęcia. Nie powinno się stawiać wszystkiego na jedną kartę, zwłaszcza jeśli ryzyko jest duże. Zawsze odpowiedzialnym podejściem jest posiadanie rezerw, aby nie być całkowicie pozbawionym środków w przypadku niepowodzenia inwestycji. Inwestując musimy wziąć pod uwagę, ile możemy stracić bez wpadnięcia w problemy i trzymać się ustalonego limitu. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy dobrze ją przemyśleć, rozważyć wszelkie za i przeciw i dokładnie przeanalizować, jakie czynniki mogą zadziałać przeciwko nam, a jakie nam pomóc. Może to uchronić nas przed potencjalną katastrofą.

Inwestowanie niemal zawsze musi wiązać się z jakimś, choćby minimalnym, ryzykiem. Nie znaczy to, że należy się go bać. Ocena ryzyka jest jednak niezbędna, aby móc podjąć rozsądną i odpowiedzialną decyzję.