Czy warto założyć konto firmowe?

Czy warto założyć konto firmowe?

29 stycznia, 2021 0 przez Redakcja

W średnich i dużych firmach nie jest niczym nadzwyczajnym, że przedsiębiorstwo posiada oddzielny rachunek firmowy, a w wielu przypadkach nawet kilka. Jeśli zaś chodzi o niewielkie firmy, sprawa wygląda nieco inaczej. O ile nie zostaną spełnione pewne określone warunki, nie ma obowiązku założenia konta firmowego, a można używać do zarządzania środkami firmowymi konta prywatnego.

Konto firmowe jest potrzebne jedynie, gdy firma wykonuje transakcje, w których drugą stroną jest inny przedsiębiorca, a jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł. Jednak czy unikanie jego utworzenia jest dobrym rozwiązaniem? Czy może jednak warto założyć konto firmowe?

Zalety posiadania konta firmowego

Największą zaletą posiadania konta firmowego jest możliwość łatwego oddzielenia wpływów i wydatków firmowych od prywatnych. Nie ma dzięki temu ryzyka, że po jakimś czasie zapomnimy, czego dotyczyły jakieś transakcje i będziemy mieli problem z tym, czy możemy je zakwalifikować jako firmowe, czy też nie.

Większa przejrzystość historii konta nie tylko ułatwi prowadzenie księgowości i rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, ale też pozwoli szybciej i łatwiej ocenić kondycję finansową firmy czy porównać wysokość wpływów do wysokości wydatków.

Co więcej, banki często wraz z kontem firmowym oferują szereg dodatkowych funkcji, w wielu przypadkach darmowych (lub darmowych przez jakiś okres, na przykład pierwszy rok). Może to być na przykład możliwość wzięcia kredytu firmowego z poziomu konta, założenia rachunku walutowego lub oszczędnościowego, wymiany walut, prowadzenia księgowości, uzyskiwania porad prawnych i wiele, wiele więcej.

Warto też wspomnieć o różnego rodzaju programach afiliacyjnych, które pozwalają zarobić na polecaniu danego banku czy typu konta innym osobom i firmom. Niekiedy możemy też liczyć na nagrodę pieniężną za samo założenie naszego konta, aczkolwiek z reguły wymaga to spełnienia jakichś określonych w warunkach promocji wymagań. Może to być na przykład konieczność wykonania określonej ilości transakcji kartą w wyznaczonym terminie czy otrzymanie wystarczająco wysokich wpływów.

Jak znaleźć dobre konto firmowe?

Przedsiębiorca chcący założyć konto firmowe szybko odkryje, że ma do wyboru bardzo wiele ofert różnych banków. Warto zadbać o to, aby skorzystać z najlepszej z nich – często pozwoli to oszczędzić pieniądze, a niekiedy także czas czy nerwy (z uwagi na dodatkowe funkcje połączone z kontem bankowym, takie jak księgowość).

W odnalezieniu najkorzystniejszego dostępnego w danej chwili rachunku może pomóc ranking kont firmowych. Zazwyczaj pozwala on na szybkie porównanie takich aspektów poszczególnych ofert, jak opłaty za prowadzenie konta i za kartę, koszt wykonywania przelewów (w tym przelewów do ZUS-u) i nie tylko.