Czy warto inwestować w oświetlenie LED?

Czy warto inwestować w oświetlenie LED?

2 kwietnia, 2022 0 przez Redakcja

Oświetlenie LED zyskuje coraz więcej zainteresowanych i coraz więcej osób wykorzystuje to rozwiązanie jako dodatek do głównego oświetlenia w swoim domu, jako ozdobne elementy świecące w pomieszczeniach, czy też nawet jako główne oświetlenie w różnych pomieszczeniach. Ten rodzaj oświetlenia staje się nawet powoli trendem i panuje na niego swego rodzaju moda, gdyż rzeczywiście w ostatnich latach zdecydowanie coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj oświetlenia. Takie oświetlenie cechuje się rzecz jasna pewnymi wadami czy też zaletami, jak każde inne rozwiązanie, mimo to dla wielu osób jest to nawet lepsze rozwiązanie niż zwykłe oświetlenie. Czy jednak rzeczywiście warto wykorzystywać ten rodzaj oświetlenia? Czy koszty montażu takiego oświetlenia są znacznie większe od zwykłego oświetlenia?

Jak działa lampa LED?

Zastanawiając się, w jaki sposób działa oświetlenie LED, warto wiedzieć, że żarówki LED są tak właściwie diodami, które wykorzystują zjawisko elektroluminescencji. Jest to po prostu emitowanie światła, polegające na bezpośredniej zamianie prądu w światło. Wydaje się to raczej proste, jednakże samo działanie żarówki LED i jej budowa są znacznie bardziej skomplikowane. Od zwykłej żarówki, te LEDowe różnią się przede wszystkim szybkością uzyskiwania światła. W przypadku żarówek LED, światło to jest uzyskiwane od razu, a w przypadku zwykłych żarówek, jest ono uzyskiwane powolnie, gdyż zwiększają one swoją moc stopniowo i nagrzewają się raczej powoli. Dodatkowo też różnica między tymi dwoma rodzajami żarówek występuje w kolorach światła, ponieważ te kolory są różne. Ma to związek ze składem chemicznym półprzewodnika.

Koszty

Wydawać by się mogło, że oświetlenie w formie LED generuje bardzo wysokie koszty, zarówno jeśli chodzi o sam zakup takowych żarówek, jak i o utrzymanie takiego oświetlenia. Nic bardziej mylnego. Często takie oświetlenie jest uważane nawet za energooszczędne, ponieważ generuje mniejsze koszty niż zwykłe oświetlenie. Jak to możliwe? Otóż przeliczając koszty podczas zużywania światła żarówki LED i zwykłej żarówki, ta zwykła generuje wbrew pozorom znacznie większe koszty niż żarówka LEDowa. Co więcej, nawet kupując żarówki, za jedną żarówkę LED zapłacimy mniej więcej kilka złotych, co czyni tę cenę ceną porównywalną do ceny zwykłych żarówek. To błędne przekonanie o wyższej kwocie utrzymania oświetlenia LEDowego wynika z faktu, iż jeszcze kilka lat temu rzeczywiście było to znacznie droższe oświetlenie, lecz dzisiaj jest już inaczej. Można więc taki rodzaj oświetlenia w pełni potraktować jako oświetlenie energooszczędne i zaoszczędzić na tym.