Czego nauczysz się od zawodowych muzyków?
21 września, 2022Dlaczego akurat od nich? Muzyka to sztuka dziejąca się w czasie, przemijająca – jej jakość zależy od wykonawcy grającego i myślącego na bieżąco. Ten, kto doświadczył publicznych przemówień powinien rozumieć o co chodzi.
Muzycy to pasjonaci – fascynacja pracą to jeden z kluczy do sukcesu i szczęśliwego życia. Początki ich edukacji sięgają najmłodszych lat – bo tyle czasu zajmuje zdobycie techniki, umiejętności, dojrzałości psychicznej i emocjonalnej. Środowisko, w którym się znajdują jest niewiarygodnie zawistne, wyścig szczurów jest na porządku dziennym – oczywiście z subiektywnością i konkurencją ścierają się wszyscy, ale muzycy stykają się z tym od maleńkości i tylko ci najbardziej wytrwali i odporni mogą się utrzymać na rynku. Muzycy życie zawodowe na szczeblu profesjonalnym znają na wylot, dlatego mogą być pod wieloma względami wzorem do naśladowania.
1. Sukces to wynik wieloletniej pracy
Wszystko co dobre, wymaga czasu i poświęcenia. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, ile wysiłku trzeba włożyć w naukę, utrwalenie wiedzy i umiejętności. Od początku najmniejsze zagadnienia muszą być automatyzowane, żeby móc przebrnąć dalej przez problematykę. “Cywile” mogą to sobie wyobrazić w najprostszy sposób, a mianowicie na przykładzie nauki języków obcych- prawdopodobnie najlepiej znasz arkana tego, z którym kontakt miałeś najdłużej. Łatwiej i szybciej przyswajasz nowe wiadomości w porównaniu do języka, którego zacząłeś się później uczyć, mimo, że nadal masz duże braki w wiedzy. Nie muszę już chyba wspominać o stopniowym zdobywaniu niezbędnego doświadczenia i praktycznych umiejętności.
2. Dobra rutyna stabilizuje pęd życia
Życie według ustalonego grafiku zniechęca – ludzie cenią sobie wolność i przywilej samodzielnego, spontanicznego decydowania o codziennych czynnościach, ale zapominają niestety, że dzięki rutynie pracy osiągną ponadprzeciętne umiejętności, które pozwolą im potem wybrać dowolną ścieżkę kariery w przyszłości (wolność!). Stałe godziny pracy o stałych porach wprowadzają pewien spokój, regularność i dają najlepsze rezultaty. Do tego wymagana jest dyscyplina. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na swobodę, ale nie może ona dominować nad produktywnością.
3. Perfekcja jest przereklamowana
Na to jest w życiu czas. Twoje standardy nie są takie same jak standardy innych. Bardzo często nie doceniasz tego, co już osiągnąłeś. Muzycy nigdy nie są z siebie zadowoleni- nawet wielkie autorytety miewają wzloty i upadki. Idealne wykonania to jedynie potwierdzenie reguły, że perfekcja to tylko mrzonka. Młodzi ludzie naturalnie dążą do niej, ale droga ta jest frustrująca, jeśli nie zrozumie się faktu, że wszystko przychodzi z czasem.
4. Konkurencja bywa bezlitosna
Nikt nie będzie po tobie płakał – mało tego, ludzie będą się cieszyć z twoich słabości, bo to da im szansę na wskoczenie na twoje miejsce. Każdy twój dołek będzie przez nich celebrowany (to pokręcone, ale świat taki jest), a wsparcie dadzą ci tylko osoby, które osiągnęły już tyle, że twoje osiągnięcia nie zakłócą ich sukcesu. Istnieją mentorzy, ludzie o niesamowitej klasie, którzy wykorzystują swoją ogromną wiedzę i doświadczenie, by pomagać innym i nakierować na właściwy tor. Szukaj ich, słuchaj, bo tylko zdanie tych, których podziwiasz się liczy.
5. To osobowość sprawia, że jesteś wyjątkowy
Nikogo nie obchodzi kolejny kseroboj. Zbyt wiele jest osób na tyle niepewnych siebie i zakompleksionych, że próbują naśladować innych często w bardzo niefortunny i żałosny sposób. Tylko wtedy będziesz się liczyć, gdy odnajdziesz w sobie siłę, indywidualność, wyeksponujesz swoje zalety. Nie będzie to z pewnością łatwe, zaliczysz cały szereg wpadek, ale przynajmniej będziesz sobą. Dla każdego jest miejsce na tym świecie, nie bój się.
6. Naturalność jest siłą
Ludzie wyczuwają nieszczere chęci- intuicja pozwala im zachować dystans i ocenić na ile mogą ci zaufać. Naturalność i szczerość w danym zawodzie jest równie ważna, co umiejętności. Od razu można poznać, kto wkłada serce w to, co robi, a kto jest tylko zwykłym rzemieślnikiem niezadowolonym z życia. Złe nastawienie przekłada się na atmosferę w pracy, dlatego ludzie unikają jak ognia smutasów i frustratów, bo nie chcą, żeby to choróbsko przeszło na nich. Pasjonatom to natomiast nie grozi i zawsze są mile widziani.
7. Twarda d… to towar na miarę złota
Zawsze się znajdzie ktoś lepszy od ciebie, dostaniesz tyle kuksańców, że odechce ci się podskakiwania, usłyszysz o sobie same najgorsze rzeczy. To wystarczy, żeby się poddać. Najsilniejszy przetrwa, odwieczne prawo dżungli. Brzmi brutalnie, ale to prawda.
8. Kluczem jest koncentracja
Ile niuansów można przeoczyć, kiedy myśli się o niebieskich migdałach. Przykład: łapiesz się na bezmyślnym czytaniu akapitu? Pół strony, które przespałeś, więc musisz czytać od początku. Kiedy twoje myśli są nie tam, gdzie trzeba, produktywność i efektywność spadają do zera. We wszystkim, co robisz, liczy się skupienie, inaczej będziesz chodzić w kółko.
9. Umiejętne zarządzanie czasem
Masz na głowie tyle, że nie wiesz, od czego zacząć? Dla muzyka to szara codzienność- próby, wyjazdy, koncerty, organizacja wszystkiego, do tego wypadałoby jeszcze poćwiczyć. Pies już cię nie rozpoznaje, rodzina pyta o ciebie sąsiadów, a ty po prostu starasz się wszystko skleić do kupy. Żeby to zrobić potrzebne są: określenie krótkich celów- dzisiejszych zadań do wykonania, plan działania. Proste grafiki czynią cuda. Długodystansowe cele wymagają natomiast małych, codziennych kroczków i cierpliwości.
10. Konsekwencja w dążeniu do celu
Chwytanie kilku srok za ogon to błąd; próba podejmowania się mnogiej ilości zadań niezwiązanych z zawodem tylko dekoncentruje i zaciera właściwe priorytety. Skup się na jednym celu i dąż do niego- skoro już coś zacząłeś, dokończ to. Nie poddawaj się, kiedy przyjdą trudności – kiedy jest zbyt łatwo, to znaczy, że coś jest nie tak.
11. Specjalizacja
Nie da się osiągnąć mistrzostwa we wszystkim- znajdź swoją niszę i pielęgnuj ją. Specjalizacja w danej dziedzinie to będzie twoja zaleta wyróżniająca cię na tle innych.
12. Ból to chleb powszedni
Co chwila porażka, złe słowo, frustracja, płacz – to cię spotka na drodze twojej pasji. Całkowicie normalne. Piękno rodzi się w bólu, to prawda stara jak świat. Warto poświęcić się pracy, którą się kocha, bo, mimo, że to ciężka droga, to jedyna realnie satysfakcjonująca.