Co to jest linia kredytowa i komu jest dedykowana?

Co to jest linia kredytowa i komu jest dedykowana?

7 stycznia, 2020 0 przez Redakcja

Każda osoba, która prowadzi swoją firmę, wie jak ważna jest płynność finansowa. Twoja konkurencyjność na rynku jest uzależniona w dużej mierze właśnie od niej i to ona może zadecydować o tym, jak będziesz wyglądać na tle konkurencji. Innowacje, nowoczesny sprzęt i środki na szkolenia są istotne w każdej branży i inwestowanie w te rzeczy może przynieść przedsiębiorcy realne zyski. W zachowaniu płynności finansowej może Ci pomóc linia kredytowa dla firm, dzięki której możesz sfinansować wiele działań w swoim przedsiębiorstwie. Czym dokładnie jest linia kredytowa i do kogo skierowany jest ten produkt finansowy? Podpowiadamy.

Linia kredytowa – czym jest?

Jest to produkt finansowy, który można znaleźć zarówno w bankach, jak i prywatnych instytucjach finansowych. Jego działanie jest bardzo proste i polega na tym, że firma otrzymuje dostęp do dodatkowych środków finansowych, które znajdują się na koncie i można z nich skorzystać w dowolnym momencie. Kwota, jaką otrzymasz do dyspozycji, zależy od limitu, jaki ustalony został na umowie. Zwiększa on saldo rachunku, a powstałe odsetki płaci się od pieniędzy, które zostały wykorzystane w danym okresie rozliczeniowym. Dzięki linii kredytowej firma ma dodatkowe środki, które może przeznaczyć na dowolny cel i dzięki temu rozwijać swoją działalność. Pieniądze z linii możesz wydać np. na szkolenia pracowników, premie, nowy sprzęt do pracy czy nawet imprezę firmową. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla firm właśnie przez to, że odsetki są naliczane jedynie od wykorzystanych pieniędzy, a nie całego limitu, który został Ci przyznany. Linia kredytowa regularnie odnawia się przez czas określony w umowie i można korzystać z niej co miesiąc.

Kto może skorzystać z linii kredytowej?

Zanim bank przyzna komuś ten rodzaj finansowania, sprawdzi on staż firmy, która się o nie ubiega. Linia kredytowa jest skierowana przede wszystkim do osób, które prowadzą własną firmę przynajmniej od roku. Niektóre banki przygotowują także oferty dla przedsiębiorców o nieco niższym, bo 6-miesięcznym stażu. Należy jednak pamiętać, że oferty dla osób, które prowadzą własną firmę pół roku lub krócej zdarzają się raczej rzadko i instytucje finansowe wymagają minimum rocznego stażu na rynku.

Jeśli chodzi o to, jaki limit przyznaje bank, to nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Limit ustalany jest indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy na podstawie dostarczonych przez niego dokumentów – w tym wysokości dochodów i przychodów. Istotne jest także zabezpieczenie, niektóre banki nie będą wymagały go wcale, a niektóre będą wymagały nawet hipoteki na nieruchomości.