Co należy wiedzieć o hossie?

Co należy wiedzieć o hossie?

6 czerwca, 2023 0 przez Redakcja

Hossa to termin doskonale znany osobom inwestującym w kryptowaluty oraz szeroko pojęte papiery wartościowe. Ludzie niemający doświadczenia w tym zakresie często mają jednak problem z fachową nomenklaturą, dlatego hossa może dla nich brzmieć nieznajomo. W praktyce nie jest to jednak nic trudnego. 

Czym jest hossa?

Hossa to zwiększenie wartości papierów wartościowych. Co ważne, jest to zjawisko w pełni pozytywne, albowiem dzięki jego występowaniu inwestorzy mogą liczyć na spore zyski. Hossa jest przeciwieństwem bessy, czyli długotrwałego trendu spadkowego cen papierów wartościowych. Niesie ona za sobą wiele pozytywnych skutków, wśród których szczególnie istotna jest możliwość błyskawicznego zarobku. Hossa inaczej bywa nazywana jako rynek byka. Wynika to z faktu, że wzrost wartości papierów wartościowych przypomina charakterystyczną metodę ataku byka, która naciera na ofiarę swoimi rogami. 

Czy podczas hossy warto warto wchodzić na rynek?

Niedoświadczeni inwestorzy często rozpoczynają swoje inwestycje wtedy, gdy na rynku panuje hossa. Takie postępowanie jest jednak błędne i niepożądane, ponieważ wiąże się z dużym ryzykiem. Wejście w momencie hossy może co prawda zakończyć się imponującym zyskiem, jednak w większości przypadków jest związane ze stratą zainwestowanego kapitału. Doświadczeni inwestorzy wiedzą o tym, że nie warto rozpoczynać inwestycji, kiedy notowana jest tendencja wzrostowa. Przekonanie, że utrzyma się ona przez dłuższy czas, jest zazwyczaj błędne i kończy się tym, że olbrzymia liczba nieporadnych inwestorów traci sporą ilość środków finansowych.

Fazy hossy – o jakich należy wiedzieć?

Hossa dzieli się na trzy podstawowe fazy. Zaliczamy do nich: akumulację, silny wzrost oraz euforię. W fazie akumulacji ceny zaczynają powoli rosnąć, a etap ten następuje bezpośrednio po zakończeniu bessy. Po akumulacji następuje silny wzrost, czyli najdłuższa faza, która umożliwia odniesienie największych zysków. Euforia jest natomiast związana z ciągłym emitowaniem nowych akcji przez firmy oraz licznymi rozważaniami na temat ich zakupu. Faza ta jest przeciwieństwem akumulacji, biorąc pod uwagę nastroje oraz opinie inwestorów. 

Ile trwa hossa?

Długość trwania okresu hossy jest zależna od wielu czynników i może przyjmować różne wartości. W większości przypadków jej długość oscyluje jednak w okolicach 31 miesięcy. Co ważne, hossa utrzymuje się na rynku zdecydowanie dłużej niż bessa, aczkolwiek przebiega mniej dynamicznie. Potrzebuje ona bowiem znacznie więcej czasu na rozwinięcie się. Okresy hossy i bessy występują naprzemiennie, jednak ich przewidzenie jest niezwykle trudne.