Biznes w domu? to możliwe

Biznes w domu? to możliwe

24 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Założenie firmy we własnym domu, to rozwiązanie, które wybiera wielu Polaków, stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie. To rozwiązanie tańsze i często obłożone mniejszym ryzykiem, niż wynajmowanie powierzchni biurowej do pracy. Rozpoczęcie działalności gospodarczej w domu jest bardzo proste. W tym artykule dowiesz się jak otworzyć biznes w domu.

Mimo że wielu młodych przedsiębiorców obawia się związanej z tym biurokracji, w rzeczywistości nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Warto pamiętać o tym, by wszystkie dokumenty mieć dokładnie przygotowane, wówczas można szybko i sprawnie załatwić formalności. Generalnie nie różnią się one od tych, których musi dopełnić każdy przedsiębiorca rejestrujący działalność gospodarczą. Fakt, że będziemy pracowali w domu, nie ma tu większego znaczenia.

Zanim jednak zaczniemy procedurę rejestracyjną, warto zająć się czymś, co w pierwszej kolejności musimy wykonać. Powinniśmy przecież zacząć od pomysłu na biznes. W ślad za nim idąc od idei do praktyki, musimy nadać swoim pomysłom kształt w biznesplanie. Następnie trzeba rozważyć wszystkie możliwe źródła finansowania firmy i dowiedzieć się kto i na jakich zasadach mógłby wesprzeć start naszej firmy. Istotne może być również rozejrzenie się po rynku kredytowym, jeżeli rozpoczęcie działalności wiązałoby się z zakupem jakiegoś sprzętu, a nie dysponujemy odpowiednimi funduszami na start.

Istotne jest również odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Nawet jeżeli ma to być nasze własne mieszkanie i nie potrzebujemy osobnego pomieszczenia na gabinet (co byłoby rozwiązaniem optymalnym), trzeba przygotować sobie zarówno odpowiednią przestrzeń do pracy, jak i miejsce do przechowywania dokumentów. Dzięki temu unikniemy bałaganu i problemów związanych z zagubieniem jakichś ważnych papierów.

Dopiero kiedy mamy wszystko przemyślane, zaplanowane i przeliczone możemy się zabrać za rejestrowanie firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i wyrobienie numerów NIP (w Urzędzie Skarbowym) i REGON (w Urzędzie Statystycznym). Odpowiedni wybór formy rejestracji działalności i rodzaju opodatkowania jest równie istotny, jednak w tej sprawie na pewno warto zasięgnąć opinii specjalistów, ponieważ przepisy często się zmieniają. W każdym województwie funkcjonują firmy udzielające bezpłatnych porad prawnych dla startujących przedsiębiorców. Warto więc sprawdzić kto zajmuje się tym w naszej okolicy i skorzystać z takiej porady.