Świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe

11 lipca, 2021 0 przez Redakcja

Sezon urlopowy nieuchronnie zbliża się ku końcowi dla pracowników niestety ,dla pracodawców nareszcie.
W okresie lata pracodawcy zmuszeni do większego wysiłku zapominając często o obowiązku wynikającym z ustawy z dnia 4 marca 1994r. ze zm. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ,a mianowicie o wypłacie pracownikowi świadczenia urlopowego .

Kto ma ten obowiązek ?

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem pracodawca który nie stworzył funduszu świadczeń socjalnych ma obowiązek wypłacić każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę świadczenie urlopowe w wysokości 620.54 brutto(czyli502.64 netto po potrąceniu 19%podatku ) .Pragnę jedynie zaznaczyć iż obowiązkowi stworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlegają wyłącznie pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników .
Zdarzają się jednak Apteki ,które zatrudniają mniejszą ilość pracowników a prowadzą Fundusz wtedy też nie ma obowiązku wypłat świadczeń urlopowych

Kiedy należy je wypłacić ?

Świadczenie urlopowe wypłaca się raz w roku w przed dzień urlopu ,pracownikowi korzystającemu z urlopu minimum 14 dni.

Często pytacie Państwo czy należy wypłacać świadczenie jeżeli pracownik tak rozłożył sobie urlop iż nigdy nie wykorzysta jednorazowo 14 dni.

Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca ma obowiązek przynajmniej raz w roku udzielić pracownika na 14 dniowy urlop wobec czego opisana sytuacja nigdy nie wystąpi.

Czy świadczenie urlopowe jest kosztem dla pracodawcy?

Zgodnie z ustawami o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych wypłata takiego świadczenia jest kosztem uzyskania przychodu wobec czego w dniu wypłaty pracodawca zalicza w koszty wypłacone świadczenia .
Dla pracownika otrzymane świadczenie jest przychodem wobec czego pracodawca ma obowiązek, jako płatnik ,potrącić zaliczkę na podatek dochodowy. Świadczenie urlopowe wolne jest jednak od obciążenia składkami ZUS.
Co zrobić gdy nie wypłacono świadczeń mimo iż wypłata była należna ?

Jeśli taka sytuacja miała miejsce nie pozostaje nic innego jak wypłacić dziś zaległe świadczenie .Na pewno nie zostaniemy ukarani za niewykonanie obowiązku ,natomiast nigdy się nie spotkałem z ukaraniem za zbyt póĄne wykonanie tego świadczenia.