Prowadzenie firmy – Zarządzanie pracownikami

Prowadzenie firmy – Zarządzanie pracownikami

28 września, 2021 0 przez Redakcja

Pracownicy a zarządzanie firmą

Ciężko jest stworzyć dużą firmę i nie mieć w niej dużej liczby pracowników. Oczywiście, są takie biznesy w których można sobie pozwolić na małą ilość ludzi, ale nie powinno to umniejszać ich roli w naszym biznesie. Zarządzanie ludźmi to bardzo istotna kwestia, w końcu, nowy komputer, papier, drukarkę, krzesło czy nawet biuro, zawsze można sobie kupić, ale znalezienie wykwalifikowanego pracownika, który będzie odpowiedzialnie wykonywał swoją pracę, potrafi być naprawdę trudne. Pojawia się więc pytanie: w jaki sposób utrzymać przy sobie prawdziwych, dobrych pracowników?

Odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie, czy aby na pewno jest to aż takie trudne i ważne? Przecież ludzi do pracy nie brakuje, a jeśli prowadzimy coś, co wymaga jedynie pracy fizycznej, to można wziąć pierwszą lepszą osobę z ulicy, co nie? Nic bardziej mylnego. Nawet coś tak trywialnego, jak stawianie cegieł lub przekopywanie podwórka wymaga odpowiednich ludzi. Dlaczego, przecież każdy może kopać, co nie? Wiele osób w dzisiejszych czasach prowadzi bardzo niezdrowy tryb życia, wady postawy, mała ilość mięśni, poważna nadwaga, niska kondycja, wszystkie te rzeczy, to dziś dość powszechne problemy. Jeśli ktoś ma podwójną skoliozę lub inny problem z kręgosłupem, to już po pierwszym dniu przerzucania ziemi będzie się skarżył na ból pleców i ze względu na specyfikacje tego zawodu, będzie mu ten ból towarzyszyć do końca jego kariery w tej pracy.

Do wykończeniówki też nie można wziąć byle kogo, bo jeśli kafelki będą krzywo, będzie przebijać poprzednia farba na ścianach lub kto wie co jeszcze, to o ile klient nie odmówi zapłaty, będzie to prawdopodobnie ostatnie zlecenie, które dla niego wykonaliśmy. Podczas gdy do firm remontowych dobrej jakości kolejki potrafią trwać miesiące. W przypadku bardziej skomplikowanych zawodów, znalezienie odpowiednio wykształconej osoby jest problemem samym w sobie, a co dopiero utrzymanie go przy sobie.

Jak utrzymać przy sobie dobry pracowników?

Najistotniejszą kwestią są oczywiście pieniądze. Jeśli nasz pracownik będzie miał problem z wyżyciem z naszej pensji, mimo że ma za sobą lata studiów i uczelni, to poszuka sobie pewnie czegoś bardziej dochodowego. Z zasiłkami socjalnymi w dzisiejszych czasach, czasem nawet bezrobocie potrafi być bardziej dochodowe, niż minimalna krajowa.

Pieniądze to jednak nie wszystko. Przede wszystkim, w swoich pracownikach musimy widzieć drugiego człowieka. Jeśli nasz pracownik prosi nas o wolny dzień i podaje nam dobry powód ku temu, to wypadałoby mu ten dzień dać, a są przypadki pracodawców, którzy odmawiają swoim pracownikom nawet pójścia na pogrzeb lub skorzystanie z przysługującego im prawnie raz do roku urlopu. Rzecz jasna, w trakcie urlopu nie wypada dzwonić do pracownika, tak samo nie wypada wymuszać na nim nadgodzin, a co dopiero mówić, że są nieodpłatne, bo to proszenie się o wypowiedzenie umowy. Tak samo zmuszanie go do pracy pomimo bycia chorym, nie dość, że pracownik i tak jest wtedy mniej efektywny, to jeszcze może zarazić innych pracowników lub klientów.

Pamiętajmy, mimo że zasób ludzki jest naszym najcenniejszym zasobem, to nie wypada go traktować tylko jak zasobu, bo to dalej są żyjący ludzie. A człowiek, który czuje się pokrzywdzony lub niedoceniony, potrafi walczyć o swoje poprzez zmianę pracy lub pozew sądowy.