Eksmisja niechcianego lokatora – jak ją przeprowadzić szybko i skutecznie?

Eksmisja niechcianego lokatora – jak ją przeprowadzić szybko i skutecznie?

19 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Często można usłyszeć o sytuacjach, w których ktoś utracił prawo do użytkowania danej nieruchomości (na przykład wygasła lub została wypowiedziana umowa najmu) bądź nigdy go nie miał, a mimo to dalej to robi. Wydawałoby się, że eksmisja takiej osoby powinna być bezproblemowa, jako że nie ma ona podstaw prawnych do korzystania z nieruchomości, a jej właściciel tak, natomiast rzeczywistość wygląda zgoła inaczej.

Eksmisja niechcianych lokatorów bywa bardzo trudna, stresująca i czasochłonna. Są jednak sposoby na to, aby ją przyspieszyć, które warto znać. Zostaną one szczegółowo omówione poniżej.

Prawidłowe wypowiedzenie umowy to podstawa

Im dłużej dana nieruchomość jest zamieszkiwana przez niechcianych lokatorów, tym gorzej, ponieważ tracimy środki które moglibyśmy uzyskać z umowy najmu w tym czasie, a do tego stan nieruchomości może się mniej lub bardziej pogarszać z każdym miesiącem. Stąd też ważne jest, aby działać maksymalnie szybko i skutecznie.

Niestety, sporym problemem jest tutaj prawo, które stawia poważne przeszkody na drodze do eksmisji. Nie obejdzie się bez wyroku sądu – bez niego nie pomoże nawet policja. Dopiero, kiedy sąd wyda wyrok, a odpowiedni organ znajdzie lokum zastępcze dla lokatorów, będzie można skorzystać z asysty służb w ich usunięciu.

Co więc zrobić, żeby przyspieszyć ten proces? Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby zostały przeprowadzone wszystkie działania stanowiące podstawę do eksmisji. Należy więc odpowiednio wcześnie wypowiedzieć umowę najmu (chyba, że jest to umowa na czas oznaczony i już wygasła). Co bardzo ważne, wypowiedzenie musi być dokonane pisemnie. Niektórzy dokonują wypowiedzenia umowy ustnie, a potem dziwią się, kiedy okazuje się, że nie mają podstaw do nakazania lokatorom opuszczenia mieszkania.

Co jeszcze można zrobić, aby pozbyć się niechcianych lokatorów?

Jeśli nie mamy czasu do stracenia, a więc zależy nam na jak najszybszym rozwiązaniu sprawy, możliwe, że warto będzie podjąć negocjacje z lokatorami, tak, aby dobrowolnie opuścili nieruchomość.

Nie trzeba oczywiście robić tego samemu – może w tym pomóc wykwalifikowana osoba. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://prodetektyw.pl/eksmisja-niechcianego-lokatora-problem-z-lokatorem-lokator-nie-placi-czynszu/. Wsparcie eksperta w tym zakresie pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu.

Czasami trudno utrzymać nerwy na wodzy, kiedy trzeba komunikować się z osobami, które nieprawnie zajmują posiadaną nieruchomość. Dodatkowo, nie każdy ma wrodzone umiejętności negocjacyjne. Lepiej więc samemu nie negocjować, a zaufać specjaliście.